Garnki ze stali nierdzewnej

Garnki ze stali nierdzewnej

Kryterium wyboru przy wyborze garnków do swojego domu bywa różne. Na blogu ZdroweGotowanie mamy jednak jedno – wybór garnków, które zapewnią Ci naprawdę zdrowe gotowanie. A nie tylko jego iluzję. Dzisiaj przedstawiamy wybór garnków ze stali nierdzewnej.

Stal nierdzewna (z ang. stainless steal ) to w wolonym tłumaczeniu stal mało rdzewna. Naczynia kuchennne najczęściej jednak wykonuje się ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej 18/8 . To oznacza, że ten stop stali składa się z około 8% niklu i 18% chromu. Nieco lepszej jakości garnki mają parametry 18/10, które zwiększają ich odporność na odkształcanie się. Zastosowanie stali nierdzewnej w garnkach gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne. A to dlatego, że gładka powierzchnia stali powstrzymuje rozwój mikroorganizmów, a także zapewnia brak toksycznnych substancji w wewnętrznej powłoce (jak np. PFOA). Nacyznia te przez wiele lat są w stanie ponadto zapewnić higienę. Utrzymanie ich w czystości i elegancji też nie wymaga dużego wysiłku.

Bardzo ważną rolę w stopie stali pełni zawarty w niej chrom. Chroni on naczynie przed działaniem stężonych kwasów i zasad (które naturalnie występują w żywności, którą gotujemy)oraz wysokich temperatur. O temperaturę zaś dbają odpowiednie przykrywki i dno akumulujące ciepło.

Jak kuż wcześniej wspomnieliśmy, naczynia kuchenne ze stali nierdzewnej powinny być wyposażone w wielowarstwowe dno od 3 do 6 warstw. Zewnętrzne warstwy garnków wykonuje się ze stali nierdzewnej, a wewnętrzne np. z aluminium. Producenci stosują także czasami miedź.Kilka warstw różnej materii powłoki powoduje to, ze garnek dobrze przewodzi ciepło i pozwala je równomiernie rozprowadzać po całej powierzchni garnka. W ten sposób zmniejsza lub wyklucza przypalanie się gotowanych potraw.

Garnki ze stali nierdzewnej często są przystosowane do wszystkich typów kuchenek gazowych. Jednak warto zawsze sprawdzić to przy zakupie, bo może okazać się, że nic w naszej kuchence nie ugotujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *