Na co zwracać uwagę, kupując środki ochrony roślin?

Na co zwracać uwagę, kupując środki ochrony roślin?

Każdy, kto regularnie ma do czynienia z roślinami, czy to na gruncie zawodowym, czy hobbystycznym, z pewnością zdaje sobie sprawą z ważnej roli środków ochrony roślin. W teorii można ich nie stosować, ale w praktyce często będzie to oznaczało znacznie gorsze rezultaty. W związku, z czym zdecydowanie warto się w nie wyposażyć.

Problem jednak w tym, że jest ich bardzo wiele, z czego część pełni różne role. Wybranie właściwych może więc być sporym wyzwaniem, szczególnie dla osób początkujących, które nie mają dużej wiedzy, a chcą uniknąć marnowania czasu i pieniędzy. W takim razie, na co zwracać uwagę, kupując środki ochrony roślin? Sprawdź nasze porady!

Środki ochrony roślin kupuj tylko ze sprawdzonego źródła

Środki do ochrony roślin można zakupić w stacjonarnych sklepach ogrodniczych lub przez Internet. Ta druga opcja jest wygodniejsza. Nie wymaga wychodzenia z domu (szczególnie ocenią to osoby mieszkające z dala od ośrodków miejskich), a jednocześnie zapewnia ogromny wybór dostępnych produktów.

Niezależnie od tego, który typ sklepu preferujemy, powinien mieć on uprawnienia Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tylko kupując środki ochrony roślin z rzetelnego źródła, można mieć pewność, że będą one całkowicie oryginalne i markowe.

To z kolei przełoży się na ich skuteczność. Podróbki niekiedy nie są nawet szczególnie tańsze, a przy tym działają gorzej lub wcale. Stąd lepiej nie ryzykować i korzystać ze sprawdzonych, cenionych przez ekspertów z branży produktów.

Na jakie kategorie można podzielić środki do ochrony roślin?

Środki do ochrony roślin to bardzo szerokie pojęcie. Do tej kategorii można zaliczyć zasadniczo wszystkie preparaty, które wspomagają wzrost roślin, chronią je przed różnego rodzaju zagrożeniami i dbają o ich prawidłowy rozwój.

W praktyce oznacza to między innymi desykanty, fungicydy (środki ochrony przed grzybami), insektycydy (jak sama nazwa wskazuje, chroniące przed insektami), środki chwastobójcze oraz herbicydy (dzieli się je na jesienne i wiosenne). Nie można też zapomnieć, chociażby o kondycjonerach wody, zaprawach do nasion i regulatorach wzrostu.

To, jakie konkretne środki będą potrzebne, zależne jest od wielu czynników. Niewątpliwie kluczowe jest to, o jakich konkretnie roślinach mówimy, ale znaczenie mają też między innymi pora roku oraz warunki atmosferyczne. W Internecie można znaleźć szereg wartościowych poradników odnośnie do tego, jakie rośliny wymagają jakich środków – warto się z nimi bliżej zapoznać, aby uniknąć popełniania niepotrzebnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *