Pułapki basowe – co warto wiedzieć?

Pułapki basowe – co warto wiedzieć?

Osoby, które rozważają stworzenie własnego studia muzycznego, czy to bardziej profesjonalnego, czy całkowicie amatorskiego, zapewne prędzej czy później natkną się na frazę “pułapka basowa” czy też “bass trap”. Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ jest to element wręcz niezbędny, jeśli chcemy mieć pewność, że wygrywana muzyka będzie brzmieć tak, jak brzmieć powinna. W takim razie, czym dokładnie są pułapki basowe i co warto o nich wiedzieć? Jak dobrać pułapki basowe do swojego studia? Odpowiadamy!

Czym są pułapki basowe?

Pułapki basowe są rodzajem ustrojów akustycznych, wykorzystywanym do tłumienia niskich częstotliwości. Nie należy ich mylić z piankami akustycznymi, które z kolei służą do tłumienia częstotliwości średnich i wysokich. Bass trapy można zakupić z różnymi typami wykończeń, poszczególne modele mogą też różnić się pasmami, na które oddziałują. Dostępne są bowiem pułapki szerokopasmowe, ale można też kupić takie, które działają jedynie na niskie pasma. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań danej osoby.

Pojedyncza pułapka basowa to koszt rzędu kilkuset złotych, aczkolwiek dla optymalnego efektu, nie powinniśmy poprzestawać jedynie na jednej. Najlepiej, gdybyśmy posiadali ich tyle, aby móc ustawić je jedna na drugiej tak, aby sięgały one aż do sufitu. W ten sposób możemy mieć pewność, że uda nam się pozbyć problemów z niskimi częstotliwościami. Oczywiście, w przypadku, kiedy mamy bardzo ograniczony budżet lub niskie częstotliwości doskwierają nam tylko w niewielkim stopniu, lepiej zakupić jedną pułapkę niż zero.

Jakie pułapki basowe wybrać?

Pułapki basowe, ale też inne ustroje akustyczne, służące do adaptacji pomieszczeń przeznaczonych do grania i odsłuchiwania muzyki, czyli między innymi dyfuzory i płyty akustyczne, powinny być pozyskiwane z rzetelnych źródeł. Kupując produkty od sprawdzonego producenta, jak choćby Addictive Sound, można mieć pewność, że otrzymane ustroje będą najwyższej jakości i faktycznie spełnią swoją rolę.

Oszczędzanie na produktach do adaptacji akustycznej niewątpliwie negatywnie odbije się na przyjemności z korzystania ze studia. Mowa tutaj zarówno o stosowaniu niskiej jakości ustrojów z niepewnych źródeł, jak i testowaniu domowych metod. Najlepszym wyjściem jest zdecydowanie się na profesjonalne produkty, które będą w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Tego typu produkty można zakupić na przykład tutaj: https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/pulapki-basowe-bass-trap/. Jeśli chodzi konkretnie o pułapki basowe, to mowa tutaj o bass trapach wykonanych z wełny mineralnej, często dodatkowo wzmocnionych na przykład kawałkiem blachy. Jest to najskuteczniejsza opcja, która pozwoli rzeczywiście wytłumić fale o niskich częstotliwościach, co jest przecież celem zakładania tego typu pułapek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *