Malowanie sufitu krok po kroku

Malowanie sufitu krok po kroku

Konieczność pomalowania sufitu zwykle wzbudza w nas niechęć, chociaż niekoniecznie musi być to bardzo trudne zadanie. Jak pomóc sobie w osiągnięciu świetnego efektu?

  1. Jaką farbę wybrać do malowania sufitu?
  2. Narzędzia potrzebne do malowania sufitu
  3. Malowanie sufitu krok po kroku

Jaką farbę wybrać do malowania sufitu?

Malowanie sufitu nie jest prostym zadaniem, głównie ze względu na kąt padania światła, które wydobywa wszelkie niedoskonałości w położeniu farby na tej powierzchni. Możemy sobie jednak z tym poradzić, jeżeli będziemy wystarczająco dokładni i uważni podczas pracy, a także gdy wybierzemy do tego odpowiednią farbę. Warto pamiętać, że aby pomieszczenie było jasne i dawało wrażenie przestronności, sufit powinien być jasny, najlepiej jaśniejszy od ścian, jeżeli malujemy je na inny kolor, niż biel. Do salonu czy sypialni dobrze sprawdzi się farba typu Magnat Ultra Matt, która jest dedykowana specjalnie do sufitów. W przypadku pomieszczeń, gdzie zbiera się wilgoć i para, jak np. łazienka czy niewielka kuchnia, dobrze jest wybrać farbę z dodatkiem srebra, ponieważ będzie ona odporna na tworzenie się pleśni pod wpływem obecnej w powietrzu wody.

Narzędzia potrzebne do malowania sufitu

Do pomalowania sufitu nie potrzebujemy wielu rzeczy. Podstawą jest dobrej jakości wałek o średnim włosie i na długiej rączce, a także mały pędzelek do malowania rogów pomieszczenia. Poza tym przyda nam się również taśma malarska, która umożliwi odcięcie ściany od sufitu, dzięki czemu nie wyjdziemy za linię, którą sobie wyznaczymy. Do mieszania farby przyda nam się korytko o szerokości równej szerokości wałka, a całość należy jeszcze dopełnić wygodną i stabilną drabiną, która pozwoli nam na rozklejenie taśmy oraz malowanie brzegów sufitu. W przypadku, gdy uznamy, że sufit wymaga zaprawek, musimy wyposażyć się także w szpachelkę, kostkę ścierną do wygładzenia powierzchni i masę do szpachlowania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://dekoracje-scian.com.pl/.

Malowanie sufitu krok po kroku

Aby wiedzieć, jak malować sufit i zrobić to dobrze, trzeba podzielić to zadanie na kilka etapów.

Przygotowanie powierzchni

W pierwszej kolejności musimy odciąć ściany za pomocą taśmy malarskiej, a także wykonać zaprawki, jeżeli jest taka potrzeba. Do przyklejenia taśmy równo możemy wykorzystać klasyczną poziomicę, którą zaznaczymy sobie punkty na ścianie, lub wersję laserową, która oszczędzi nam biegania po drabinie i rysowania po ścianach. Na tym etapie dobrze jest również przygotować sobie farbę na malowanie brzegów, a także ustalić, w jakiej kolejności najwygodniej będzie je zrobić.

Malowanie brzegów

Gdy ściany są już zabezpieczone, a farba czeka w korytku, nie pozostaje nic innego jak zacząć malować sufit. Przy robieniu brzegów powinniśmy uważać, aby nie wyjechać poza taśmę, którą wcześniej przykleiliśmy, ponieważ pobrudzimy sobie ściany. Dobrze jest również zrobić szerszy pasek pędzlem, tak aby później nie ryzykować, że wałek dotknie którejś ze ścian.

Pierwsze malowanie

Gdy brzegi są już gotowe, przychodzi pora na pierwsze malowanie całego sufitu. Po wyschnięciu powinniśmy jeszcze przyjrzeć się, czy nie chcemy go nigdzie poprawić, zanim zabierzemy się za ostateczne pokrycie powierzchni farbą. Jeżeli znajdziemy jakieś niedociągnięcia, możemy naprawić je za pomocą szpachelki, masy i kostki ściernej.

Drugie malowanie

Drugie nałożenie farby jest z reguły ostatnim. Powinniśmy zrobić to ostrożnie i uważnie, tak aby osiągnąć satysfakcjonujący nas efekt. Gdy farba wyschnie, nasza praca dobiegła końca – możemy cieszyć się z ładnego, odnowionego sufitu, a chwilę później zabrać za ściany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *