Kupno mieszkania z drugiej ręki – na co trzeba zwrócić uwagę

Kupno mieszkania z drugiej ręki – na co trzeba zwrócić uwagę

Zakup własnego mieszkania jest dla większości osób spełnieniem marzeń. Warto się do tego przygotować, aby była to inwestycja jak najbardziej udana, a pieniądze, które na to przeznaczymy były jak najlepiej wydane. Ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego jest wiele i nie trudno znaleźć taką, która by nas zainteresowała. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji i jak dokonać najlepszego wyboru.

Od czego zacząć szukanie mieszkania?

Zanim umówisz się na pierwsze spotkanie w sprawie obejrzenia nieruchomości, zastanów się, jak powinna ona wyglądać. Jakie są Twoje wymagania względem mieszkania? Powinno być w centrum, a może jednak na obrzeżach miasta? Ważny jest też metraż i strategiczne myślenie podczas jego wyboru. Być może teraz 50 metrów kwadratowych w zupełności Ci wystarczy, ale co będzie, gdy pojawią się dzieci? Kupno mieszkania to decyzja na długie lata dlatego należy brać pod uwagę wszystkie możliwości. Unikaj jednak przesady i nie kupuj mieszkania, które jest o wiele za duże jak na Twoje potrzeby. Rodzi to tylko zbędne koszty, a dodatkowo utrzymanie tak dużej powierzchni w czystości wcale nie jest łatwym zadaniem. Zastanów się też, ile jesteś w stanie zainwestować w remont mieszkania z drugiej ręki i czy nie opłaca Ci się bardziej kupno nieruchomości w nowo powstałym bloku. Być może mieszkanie, które chcesz kupić, wymaga wymiany całej instalacji i zamontowania zupełnie nowego ogrzewania? Szczególnie w starym budownictwie często można spotkać piece, których wymiana na ogrzewanie gazowe jest dość droga. Oczywiście możesz szukać grzejników https://mat-dom.pl/grzejniki-pokojowe/ w okazyjnych cenach, ale na pracy fachowców po prostu nie da się zaoszczędzić.

Na co zwrócić uwagę przed sfinalizowaniem transakcji?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, otoczenie, metraż, rodzaj zabudowy czy odległości od przystanku i szkół. Warto także dowiedzieć się, dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż, kiedy przeprowadzono ostatni remont i np. wymianę instalacji cieplnej i grzejników https://mat-dom.pl/grzejniki-pokojowe/, kto jest w nim zameldowany i jak wygląda stan nieruchomości w księgach wieczystych. Dokładne sprawdzenie nieruchomości przed jej kupnem pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek w momencie, gdy już będziesz właścicielem i sam będziesz musiał borykać się z kosztownymi remontami, uciążliwymi sąsiadami i osobami, które mają prawa do nieruchomości i są wpisane do księgi wieczystej, a Ty tego nie sprawdziłeś. Kupno mieszkania z drugiej ręki to długotrwały proces i należy dobrze się do niego przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *