Energia odnawialna dla firm – Dlaczego firmy na nią przechodzą?

Energia odnawialna dla firm – Dlaczego firmy na nią przechodzą?

Niektórych mogą zaskakiwać coraz częściej pojawiające się informacje, że olbrzymi koncern X czy firma Y obiecuje do określonego roku wykorzystywać jedynie energię odnawialną. W końcu przez wiele lat firmy często działały świadomie na niekorzyść środowiska, aby zmaksymalizować przychody, a także walczyły z wprowadzanymi przez rządy państw ekologicznymi regulacjami. Teraz zaś gdzie się w dużym mieście nie obejrzymy, tam pojawia się fotowoltaika dla firm czy inne tego typu rozwiązania. Dlaczego tak się dzieje?

Firmy wyprzedzają prawo

Z tego, że energia odnawialna jest przyszłością (do tego nieuniknioną), zdają sobie sprawę rządy większości dużych państw. Dlatego też już w ostatnich latach masowo zaczęły wprowadzać prawa, które miały zmusić firmy do bardziej ekologicznego działania. Wciąż nie były to jednak bardzo poważne zmiany. Te prawdopodobnie nastąpią i tak w najbliższych latach.

Co to oznacza? Albo firmy się z wyprzedzeniem dostosują, albo później będą miały problem i znacznie mniej czasu, aby zacząć bardziej zwracać uwagę na stan środowiska naturalnego. Wszelkie ogłaszane zmiany i deklaracje są tak naprawdę wyprzedzaniem tego, co w pewnym momencie i tak musiałoby się stać.

Ekologia = dobry PR

Póki co aż tak surowych praw nie ma. Oznacza to więc, że tego typu decyzje podejmowane są dobrowolnie. Pozwala to budować reputację danej marki jako zatroskanej o stan środowiska, a nie zmuszonej do dbania o nie przepisami prawa.

Wspomniane na początku tego artykułu ogłoszenia (na przykład producentów samochodów) zyskują w mediach sporo uwagi, a także falę aprobaty ze strony wielu potencjalnych klientów. Zawsze wyjaśnia się je tym, że dana firma dba o środowisko, zdaje sobie sprawę z zagrożenia dla planety i chce się przyczynić do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.

Energia odnawialna to także oszczędność

Nie da się ukryć, że samo przejście z jednego źródła energii na drugie jest bardzo kosztowne. Fotowoltaika dla firm nie jest horrendalnie kosztowna, ale mimo wszystko zawsze będzie sporym wydatkiem. Zwłaszcza, jeśli zależy danej firmie na jak największej mocy całej instalacji.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że niekiedy można liczyć na dofinansowanie na nią od państwa. Ponadto takie inwestycje można odpisać o podatku. Nie mówiąc już o tym, że ceny prądu idą w górę i stają się niezwykle nieatrakcyjne. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, tak naprawdę na dłuższą metę ekologiczne rozwiązania są oszczędnością. Najboleśniejsze dla portfela są jedynie wstępne koszta, a później zaczyna się okres ich odrabiania, po którym to można już tylko mówić o cieszeniu się zyskami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *