Jak wybrać rośliny doniczkowe do mieszkania? 

Jak wybrać rośliny doniczkowe do mieszkania? 

Zwiększają wilgotność powietrza i je oczyszczają. Wpływają na pozytywne samopoczucie i podnoszą produktywność. Mowa oczywiście o roślinach doniczkowych w mieszkaniu. Zieleń w domu wcale nie musi być wymagająca. Wystarczy wiedzieć, jakie rośliny dobrać do naszego poziomu zaawansowania oraz warunków panujących w mieszkaniu. Jak wybrać rośliny doniczkowe do mieszkania?

Rośliny dla początkujących 

Dla osób, które mają problem z regularnością, utrzymanie kwiatów może być problematyczne. Zresztą rośliny roślinom nierówne. Niektóre wymagają dużej ilości uwagi i specjalnych warunków. Innym wystarczy nieco wody raz na dwa tygodnie. Do takiej właśnie grupy możemy zaliczyć sukulenty – rośliny dla początkujących. 

Sukulenty nie lubią dużych ilości wody. Odpowiada im zarówno cień, jak i słońce. Co prawda warto zadbać, żeby stały w miejscu nie za chłodnym, jednak to jedyny wymóg. Które rośliny warto wybrać? Niezawodną propozycją jest aloes. Lecznicze i łagodzące właściwości tej rośliny zna każdy z nas. Ale czy wiesz, że z łatwością, możesz hodować ją na swoim parapecie? Aloes jest bardzo niekłopotliwą rośliną. W warunkach domowych może rosnąć przez wiele lat. Nie lubi dużych ilości wody, więc nic się nie stanie, jeśli zdarzy się nam zapomnieć go podlać. Szczególnie, że każde następne podlanie powinno się odbywać, dopiero wtedy, kiedy ziemia całkowicie wyschnie. W innym przypadku aloes może zgnić. Podobnie łatwe w utrzymaniu są różnego rodzaju kaktusy oraz wężownica, która podobnie jak aloes należy do rodziny sukulentów. Ponadto ma ona właściwości pochłaniające zanieczyszczenia z powietrza. Jest to świetna roślina dla alergików. Te oraz więcej kwiatów do domu znajdziesz na https://www.lento.pl/rosliny-doniczkowe.html.

Rośliny cieniolubne

Jeżeli już oswoimy się z prostymi roślinami, to możemy zacząć eksperymentować z nieco bardziej zaawansowanymi kwiatami. Do ciepłych pomieszczeń sprawdzi się monstera oraz paproć. Pamiętaj jednak, że lubią się one z cieniem. W miejskiej dżungli nie może także zabraknąć roślin z gatunku Calathea. Rośliny te nie mają kwiatów, za to piękne liście, które występują w różnych kolorach. Tego typu zieleń sprawdzi się jako dekoracyjny element pomieszczenia. 

Rośliny światłolubne 

Do mieszkania od strony wschodniej, czyli nasłonecznionego musimy wybrać inne rośliny niż do pomieszczeń o sporym zacienieniu. Ze słońcem lubią się Maranty. Jest to kuzynka Calathei, o równie zjawiskowych liściach. Rośliny te lubią także nieco więcej wody, dlatego warto podlewać je dwa razy w tygodniu. Do ciepłolubnych roślin należą także te z pierwszego paragrafu, czyli sukulenty, kaktusy, aloes oraz wężownica. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *