W Polsce hortensje największą popularnością cieszyły się przed drugą wojną światową obecnie zyskują coraz większe znaczenie. Spośród 90 gatunków hortensji tylko jeden – hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną odmianą na naszym rynku. Jeszcze parę lat temu roślina ta uprawiana była jedynie na jedną okazję – do dekoracji kościołów w okresie Wielkanocy. Obecnie coraz częściej spotykana jest w naszych domach i ogrodach.
Zmiany te były możliwe dzięki wyhodowaniu atrakcyjnych odmian, unowocześnienia uprawy oraz mody na rośliny retro. Hortensja doskonale wygląda jako pojedynczy element dekoracji lub w grupie, na rabacie lub w pojemniku. A jej kwiatostany można suszyć do kompozycji florystycznych.
⚘ o płaskich kwiatostanach (tzw. koronkowe) z kwiatami płodnymi w środku, otoczonymi większymi kwiatami płonnymi
⚘ o kwiatostanach kopulastych, złożonych z dużych kwiatów płonnych.
Kwiatostany ma kuliste, duże o barwie białej, różowej lub czerwonej lub niebieskiej. Kwitnie na zeszłorocznych pędach. W ogrodzie od lipca do września, a jako roślina doniczkowa w uprawie sterowanej od lutego do kwietnia.
W ogrodzie należy zapewnić jej stanowisko lekko ocienione. Odmiany o kwiatach różowych znoszą więcej słońca. Sadzimy ją w wilgotną, ale przepuszczalną, średnio zasobną, próchnicza glebę. Należy osłaniać ją przed zimnymi, wysuszającymi wiatrami. Niektóre hortensje reagują chlorozą liści na płytkich, wapiennych glebach. Roślinę należy obficie podlewać, zwłaszcza podczas kwitnienia. Zaleca się stosować nawozy zakwaszające glebę, np. dla różaneczników. Roślinę nawozimy do końca sierpnia. W surowe zimy często przemarza do wysokości pokrywy śnieżnej. Należy więc ją starannie okrywać na zimę.
Barwa kwiatów hortensji zależy od stopnia dostępności jonów glinu glebie. Na glebach kwaśnych o pH 5,5 kwiaty są niebieskie, na glebach o pH wyższym od 5,5 kwiaty stają się różowe. Na glebach w miarę obojętnych przez dodawanie do nich odpowiednich związków dostępnych obecnie na naszym rynku, można wpływać na barwę kwiatów. Barwa biała jest niezależna od wartości pH gleby. Na rynku dostępne są specjalne produktu ułatwiające sterowaniem barwy tych roślin.