Baterie do dronów, najważniejsze informacje

Baterie do dronów, najważniejsze informacje

Bateria do drona to jedna z najważniejszych części Twojego drona. Podobnie jak samochód nie może działać bez benzyny, Twój dron nie może latać bez dobrej baterii. Więc jakie są najlepsze baterie do dronów w 2021 roku?

Wiele się zmieniło w świecie dronów od czasu, gdy zostały po raz pierwszy wprowadzone. Są one nawet wykorzystywane przez organy ścigania, ale rozwinęły się również w inny sposób: są teraz wyposażone w kamery i mogą być latane przez każdego. Ale dron nie jest wiele wart, jeśli nie ma dobrej baterii, która utrzyma go w powietrzu! Aby dokonać właściwego wyboru, powinieneś wziąć pod uwagę takie czynniki jak napięcie i pojemność.

Główne rodzaje akumulatorów do dronów, które obecnie mamy dostępne na rynku to: Li-Po oraz Li-FePo4. Te drugie są droższe od pierwszych i przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań (np. do dronów wyścigowych). Pojemność tych akumulatorów waha się od 180 mAh do 5000 mAh. Ogólnie rzecz biorąc, im większa pojemność, tym dłużej Twój dron będzie utrzymywał się w powietrzu.

Jeśli chcesz używać swojego drona nie tylko dla przyjemności, ale także do celów profesjonalnych, powinieneś wybrać baterię, która obsługuje wysokie prądy rozładowania – innymi słowy taką, która może dostarczyć dużo energii w krótkim czasie. Z drugiej strony, jeśli planujesz używać swojego drona tylko do celów rekreacyjnych w domu, powinieneś wybrać model o niższym prądzie rozładowania.

Baterie Tenergy stosowane są w niemal każdym popularnym modelu drona na rynku, od znanych marek takich jak DJI, Walkera czy WLtoys. Baterie są kompatybilne z różnymi typami modeli dronów i sprawdzają się w różnych sytuacjach lotniczych – od początkujących do celów profesjonalnych.

Akumulatory LiPo 3S

Akumulatory te są stosowane w dronach, których średnia waga wynosi około 2-3 kg, na przykład: quadcoptery Blade Nano QX, F181 i X1. Nadają się również do wielowirnikowców, które mogą przenosić kamery – jak GoPro czy Mobius. Im większą mają pojemność (do 4500 mAh), tym dłużej można latać dronem. Warto jednak zwrócić uwagę, że większa pojemność oznacza również większą wagę, co wpływa na czas lotu.

Zaletą akumulatorów LiPo 3S jest to, że można je ładować przez port USB bezpośrednio z komputera lub powerbanku.

Baterie litowo-jonowe

Te baterie działają z zasilaczami 1S i 3S i są głównie używane z mikro dronami i latającymi wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie mają wystarczającej mocy, aby podnieść cięższe quadcoptery. Te baterie mogą być ładowane szybko, jeśli są ładowane z 1C (oznacza to ładowanie ich aż do pełnego naładowania), ale jeśli tego nie zrobisz, czas ładowania może wzrosnąć do 6 godzin lub więcej. Akumulatory te występują zazwyczaj w pojemnościach 2200mAh lub 3100mAh i mogą zapewnić czas lotu w granicach 5-10 minut, w zależności od modelu drona i wagi dołączonego do niego sprzętu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *