Dom sprzątamy regularnie, ścieramy kurze, odkurzamy, myjemy podłogi. Dbamy o zapach w naszym mieszkaniu i o ogólny porządek – wtedy czujemy się lepiej. Nasz komfort psychiczny związany z czystością i pięknym zapachem – pozwala nam odpocząć pełną parą.
Często jednak zapominamy jak ważne jest dbanie o nasze sprzęty, które posiadamy. Ich czystość jest równie ważna jak starcie kurzu z mebli. Jest mniej widoczny – dlatego do głowy może nawet nam nie przyjść – jaki brud na nas tam czeka.
Odkurzacz
Wydaję nam się, że jeśli wytrzepiemy zawartość kurzu – po odkurzaniu – i raz na jakiś czas zmienimy filtry – na tym czyszczenie odkurzacza się kończy. Nic mylnego. Przed dokładnym wyczyszczeniem odkurzacza, zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby nie zalać przypadkowo części, w której znajduje się jakiś mechanizm. Wszystkie elementy, które można myć – warto czyścić co najmniej raz na 2 miesiące – w zależności jak często odkurzamy. Mogło ci nawet do głowy nie przyjść ile brudu mogło osadzić się w rurze od odkurzacza. Pomyślisz, a co mnie to obchodzi – w środku rury, tego nie widać. Owszem, nie widać ale wpływa to na jakość odkurzania i twoje zdrowie.
Pralka
Czy wiesz ile brudu osadza się w bębnie Twojej pralki? Jak często myjesz wnętrze wkładu na proszki i płyny? Odpowiedz sobie na te pytania i do dzieła.
Kasetę na płyny możesz spokojnie wyciągnąć, wnętrze gdzie znajdowała się kaseta też należy dokładnie umyć. Zerknij ile brudu osadziło się w Twoich uszczelkach. Wyczyść je. Pomoże Ci w tym szmatka z odrobiną płynu do naczyń (nada to poślizg i łatwiej będzie je umyć) . Jeśli wymyłeś i wysuszyłeś wszystko dokładnie – czas na twój bęben. Wrzuć do bębna pralki kapsułki do zmywarki. Maksymalnie dwie. Nie bój się, nic się nie stanie! Zamiast wydawać kupę kasy na środki do czyszczenia pralek, które w większości pozostawiają przykry zapach, spróbuj sposoby z kapsułkami.
Wrzuć maksymalnie dwie kapsułki do bębna pralki i nastaw na 90 stopni na średnio długo program. Czynność powtarzać co kilka miesięcy.
Zmywarka
Dbaj o nią, to że myje Twoje naczynia nie oznacza, że nie potrzebuje pielęgnacji. Raz w miesiącu wyciągaj wszystkie filtry i je dokładnie myj. Zobaczysz ile resztek jedzenia się tam znajduję. Przy okazji umyj ją zwykłą wodą, zwróć uwagę na uszczelki. Dodatkowo raz na kilka miesięcy zakup płyn do czyszczenia zmywarek – nie jest drogi, a robi super robotę.
Lodówka
W lodówce przechowujemy żywność, więc nic dziwnego, że mycie lodówki jest równie ważne. Ściany umyj dokładnie zwykłą wodą i dokładnie je wytrzyj. Półki i szufladę możesz wyciągnąć – i umyć je w zlewie lub zmywarce. Aby włożyć je z powrotem do lodówki – sprawdź czy dobrze wyschły.
Dodatkowo po umyciu całej lodówki, możesz włożyć szklankę z :
- ziarnami kawy, lub resztkami kawy, którą wyrzucacie z ekspresu;
- cytrynę;
- sodę oczyszczoną.
To nada twojej lodówce świeżego zapachu pochłonie zapachy, których chcesz się pozbyć. Takie wkłady wymieniaj raz na minimum miesiąc.
Pamiętaj również o częstym przeglądaniu produktów w twojej lodówce. Terminy ważności i to czy nic w niej nie zapleśniało – pozwoli Ci oszczędzić częstego mycia w niej.
Piekarnik i mikrofala
Piekarnik i mikrofale myjemy na bieżąco – później trudno doprowadzić je do stanu ,,nowego”. Jeśli masz funkcję czyszczenia parą, stosuj ją często, zapobiegnie to przykremu zapachowi wydobywającego się z wnętrza urządzeń. Po każdym użyciu owych sprzętów wyczyść je.
Raz na jakiś czas możesz włożyć do nich naczynie żaroodporne z wodą i cytryną i włączyć mikrofale. Piekarnik należy nastawić na 110 stopni, i poczekać aż zaparuje. Wytrzeć je do sucha i gotowe.