Ogrodzenie jest wizytówką domu i po jego kształcie, rodzaju i jakości można stwierdzić kto jest właścicielem nieruchomości. Oczywiście dobór odpowiedniego ogrodzenia nie zależy tylko od naszych upodobań wizualnych. Bardzo ważna jest też funkcjonalność ogrodzenia. Decyzję odnośnie rodzaju ogrodzenia można podjąć po rozważeniu wielu kwestii.
Drewniany płot – wciąż najpopularniejszy
Nie ulega wątpliwości, że nadal najpopularniejszym rodzajem ogrodzenia pozostaje płot drewniany. Jest on konstruowany pozornie w łatwy sposób gdzie gwoździe łączą sztachety z drewnianymi łatami. Nie jest to jednak wcale takie proste jakby się mogło wydawać ponieważ od spełnienia kilku bardzo ważnych zasad tworzenia drewnianego płotu zależeć będzie to jak długo będziemy się cieszyć pięknym ogrodzeniem.
Pierwsza rzecz to dobór odpowiedniego rodzaju drewna, które musi być zaimpregnowane i dobrze by było również pomalowane. Większość sprzedawanych gotowych sztachet jest już zaimpregnowana. Nie zapomnijmy jednak o tym by zaimpregnować również słupki podtrzymujące łaty czy też belki poprzeczne. Zapobiegnie to gniciu i niszczeniu drewna i przedłuży zdecydowanie żywotność ogrodzenia.
Zadbaj o stalowe elementy
Oprócz drewna musimy także pamiętać o elementach łączących i mocujących poszczególne elementy do siebie. Jeżeli nasze słupki podtrzymujące będą metalowe to wówczas niezbędne okażą się nity, którymi przyłączymy do nich drewniane łaty. Oczywiście każdą sztachetę należy przybić i niezbędne będą do tego gwoździe. Warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego wykonane są łączenia, nity a nawet gwoździe w obliczu bowiem napływu tanich bubli z Chin warto mieć się na baczności i nie sugerować się jedynie ceną przy wyborze elementów mocujących.
Szukasz narzędzi dekarskich, gwoździ czy młotków? Sprawdź sklep z narzędziami dekarskimi MAXX-Profi – pełna oferta zarówno dla dekarzy profesjonalistów jak i majsterkowiczów amatorów!
Oczywiście aby płot był stabilny, solidny i służył nam przez lata koniecznie musi być wykonane odpowiednie betonowe podwyższenie w którym zatopimy słupki ale, które też będzie separować nasze sztachety od podłoża a przede wszystkim od śniegu i deszczu, kałuż, które to są najbardziej destrukcyjne dla drewnianych elementów. Trzeba też pamiętać o tym by przybijać sztachety nieco ponad betonowym murkiem pozostawiając wolną przestrzeń.
Wybierając i budując ogrodzenie warto dobrze się do tego przygotować i krok po kroku zaplanować poszczególne działania. Wówczas unikniemy wszelkich niespodzianek i nie będziemy musieli jechać nagle do sklepu po gwoździe gdyż okaże się, że mieliśmy ich zbyt mało. Z pewnością planowanie opłaci nam się gdyż nasze ogrodzenie będzie dobrze zrobione a tym samym będziemy się nim cieszyć przez lata.