Odpowietrzanie grzejników, czyli znak, że idzie zima

Odpowietrzanie grzejników, czyli znak, że idzie zima

Bez względu na to czy jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku czy też domu jednorodzinnego, nadejście zimy zmusza nas do pewnych przygotowań. Jednym z najważniejszych jest odpowietrzenie grzejników, bo tylko dzięki temu będą one w stanie we właściwy sposób ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Różne rodzaje kaloryferów odpowietrzamy jednak na różne sposoby.

Problem z grzejnikiem żeliwnym

Kaloryfery żeliwne spotykane są głównie w nieco starszych budynkach, ale wciąż jest
ich dość dużo, dlatego warto zwrócić na nie uwagę omawiając odpowietrzanie. Największy problem w ich przypadku to brak odpowietrzników, które znacznie ułatwiają cały proces.

Przygotujmy więc sobie klucz nastawny albo popularną żabkę oraz miskę. Przed przystąpieniem do odpowietrzania musimy zabezpieczyć ścianę za kaloryferem oraz podłogę, kładąc na niej wspomnianą miskę. Robimy to ponieważ po odkręceniu śrubunku, z grzejnika może wypływać brudna woda. Kiedy nasze pomieszczenie zostało już przygotowane bardzo delikatnie odkręcamy śrubunek, który znajduje się pomiędzy termostatem a kaloryferem. Należy robić to bardzo delikatnie i przestać gdy tylko da się już usłyszeć delikatny syk albo pojawi się woda. Kiedy powietrze przestanie się ulatniać, możemy zakręcić śrubunek.

Grzejniki nowego typu: płytowe, aluminiowe, żeberkowe

W przypadku trochę nowocześniejszych grzejników sprawa jest znacznie prostsza, gdyż posiadają odpowietrzniki. Są to niewielkich rozmiarów zaworki, które znajdują się w górnej części takiego grzejnika. W jego białej obudowie znajdziemy bardzo mały otwór, który musimy przekręcić w taki sposób aby został skierowany na podłogę. W tym przypadku również przyda się nam miska, do której będzie kapała woda wyciekająca z otworu. Następnie przy pomocy specjalnego kluczyka, albo zwykłych kombinerek musimy odkręcić śrubę, która jest umieszczona w białej obudowie. Usłyszymy syk powietrza, a kiedy z otworka zacznie kapać woda, możemy dokręcić śrubę. Nasz kaloryfer jest odpowietrzony i po włączeniu termostatu cały grzejnik powinien się szybko nagrzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *