Jak wybrać wkręty do metalu, betonu, drewna…?

Jak wybrać wkręty do metalu, betonu, drewna…?

Wkręty to niewielkich rozmiarów artykuły metalowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie i trudno jest sobie wyobrazić przeprowadzenie jakiegokolwiek remontu lub prac budowlanych bez ich użycia. Dzięki wkrętom możliwe jest połączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych, takich jak np. ściany z suchej zabudowy, ale nie tylko. Dzięki wkrętom możemy zamocować półki, skręcić meble oraz wiele innych rzeczy. Niezwykle istotny jest jednak wybór odpowiednich wkrętów, do danego zastosowania.

Podstawowe informacje na temat wkrętów

Wkręty produkowane są ze stali węglowej, kwasoodpornej i nierdzewnej. Ponadto różnią się między sobą wieloma szczegółami, w tym m.in. wyglądem łba oraz ceną. Ceny poszczególnych wkrętów uzależnione są od producenta oraz przeznaczenia. Kupując wkręty, najczęściej otrzymujemy je w komplecie z kołkami. Wkręt składa się z trzonu oraz łba, na którym znajduje się nacięcie. Trzon wkrętu jest gwintowany, a także posiada stożkowy lub walcowaty kształt.

Aby dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne rodzaje, wkręty do metalu zobacz na www.incop.pl, gdzie oferta tego rodzaju artykułów jest niezwykle szeroka. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na kształt łbów, które mogą być:

 • walcowate płaskie,
 • walcowate soczewkowe,
 • stożkowe płaskie,
 • stożkowe soczewkowe,
 • kuliste,
 • owalne.

W niektórych przypadkach wkręty mogą być też pozbawione łba. Istotnym szczegółem, na który również warto zwrócić uwagę, jest kształt nacięcia znajdującego się we łbie. Kupując wkręty, możemy spotkać nacięcia:

 • krzyżowe,
 • proste,
 • ośmiokątne,
 • kwadratowe,
 • sześciokątne,
 • gwiazdkowe,
 • trzy, umieszczone skośnie pod kątem 120 stopni.

Jak wybrać wkręty do metalu, betonu, drewna?

Wybierając wkręty, należy zwrócić uwagę, czy interesujący nas produkt posiada tzw. aprobatę techniczną, ponadto powinny być one odporne na korozję. Wybór odpowiednich wkrętów podyktowany jest tym, do czego chcemy je wykorzystać.

Wkręty do drewna wykonane są ze stali i mogą mieć łeb stożkowy płaski lub kulisty, bądź łeb owalny lub stożkowy z płaską końcówką. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać dany wkręt, może to być montaż akcesoriów i okuć, czy też ogólna obróbka drewna. Do łączenia ze sobą materiałów drewnianych używa się wkrętów ciesielskich, które zazwyczaj pokryte są warstwą cynku i posiadają stożkowy łeb.

W przypadku, gdy chcemy przymocować do drewna blach profilowaną, najlepiej sprawdzą się wkręty farmerskie, które pokrywane są lakierem.

Innym typem są wkręty ocynkowane, które nadają się zarówno do drewna, jak i do metalu. Jak łatwo się domyślić, wkręty do metalu muszą być twardsze, dlatego też robi się je ze specjalnie utwardzanej stali. Łeb wkrętu do metalu może być kulisty, walcowy lub owalny, a jego końcówka płaska, trzon natomiast różni się tym od wkrętów do drewna, że nie zwęża się ku końcowi.
W przypadku konieczności użycia wkrętów do betonu np. w sytuacji, gdy chcemy przymocować meble do ściany, należy kierować się wskazaniami producenta. Czynników wpływających na wybór odpowiednich wkrętów do betonu może być bardzo wiele, dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *