Komary i zaciekłe komarzyce

Komary i zaciekłe komarzyce

Komary są dobrze znanymi owadami występującymi na całym świecie, a zwłaszcza w krajach o tropikalnym, subtropikalnym i umiarkowanym klimacie. Istniały one na ziemi na długo przed pojawieniem się człowieka. Na świecie istnieje ponad czterdzieści rodzajów komarów i ponad trzy i pół tysiące gatunków. Komary, to również bardzo rozpowszechnione owady w Polsce i niesłychanie dokuczliwe podczas lata.

Odżywianie i rozmnażanie komarów
Pokarm podczas wiosny i lata pobierają samice, lecz podczas zimy samice komarów nie pobierają pokarmu. Człowieka lub zwierzę gryzie samica, która szuka żywiciela i pobiera krew. Samce odżywiają się nektarem kwiatów. Po pobraniu krwi od żywiciela samica składa w wodzie około stu jaj. Po upływie dwóch lub trzech dób wylegają się z jaj larwy, które po upływie około dziesięciu dni zamieniają się w poczwarki, z których po trzech dniach powstają dorosłe komary. Największa ilość komarów pojawia się podczas wiosennych lub letnich opadów, deszczu oraz powodzi, gdyż woda jest to ich naturalne środowisko. A po powodzi zalegająca woda staje się miejscem wylęgu komarów, gdyż właśnie w takich warunkach samica składa jaja.

Polskie komary
Spotykane w Polsce komary pospolite posiadają około sześciu milimetrów długości. W naszym kraju najbardziej rozpowszechniony jest komar brzęczący. Już samo brzęczenie komara stawia człowieka w stan pogotowia, gdyż obawia się on natychmiastowego bolesnego ukłucia, które potem jest miejscem swędzącym. Poza tym, co jest najważniejsze komary są roznosicielami wielu chorób, bo wraz ze śliną komara dostają się do organizmu człowieka lub zwierzęcia różne i groźne mikroorganizmy, czyli zarazki. I czasem w związku z ukąszeniem dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, malarii, żółtej febry i wielu innych chorób. A na pewno na wskutek wpuszczenia do ciała enzymu dojdzie do reakcji alergicznej powodującej swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry w miejscu urazu. Pocieszające jest to, że komary występujące w naszym kraju nie są zbyt groźne, a jedynie uciążliwe. Jednak duży wysyp komarów może doprowadzić człowieka do szewskiej pasji, gdyż wchodzą one wszędzie. Przechodzą przez każdą szczelinę i kąsają gdzie popadnie, nawet przez odzież. Najbardziej dokuczliwe w Polsce są komary leśne. Jest to rodzaj komara brzęczącego i jest najpowszechniejszym gatunkiem w Polsce.

Jak długo żyje komar?
Średnio biorąc komar żyje kilka tygodni. Te komary, które pojawiły się na świecie jesienią podczas zimy hibernują czekając na wiosnę. Natomiast samice zazwyczaj kończą swoje życie po złożeniu jaj.

Metody walki z komarami
Niestety nie ma skutecznej i masowej metody walki z tymi owadami. Istnieją specjalne opryski na komary, jak i inne środki odstraszające te owady, jednak ich inwazję trzeba po prostu przetrzymać. W walce z wrogiem pomaga sama natura, bo komary są powolne. Wolno latają i łatwo je dogonić lub od niego uciec. Poza tym istnieje wiele preparatów powodujących to, że komary nie atakują, bo nie widzą swojej ofiary, gdyż preparat zaburza u komarów receptory i komar nie odczuwa zapachu człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *