Jak wybrać balustradę schodową do typu wnętrza?

Jak wybrać balustradę schodową do typu wnętrza?

Schody z pięknie zdobionymi poręczami to marzenie wielu osób. Jednak jak wybrać balustradę schodową, żeby była nie tylko bezpieczna, ale także estetyczna? W pierwszym przypadku sprawa nie jest skomplikowana. Prawo budowlane jasno określa, jaka wysokość poręczy od stopnia jest wskazana w konkretnych typach budynków. Dużo trudniej wybrać balustradę na schody, która będzie się dobrze prezentować i pasować do typu wnętrza. Jeśli nie masz pewności, jakie barierki schodowe warto wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze balustrady?

Najważniejszym zadaniem balustrad schodowych jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego wymagana wysokość balustrady w domu jednorodzinnym to minimum 0,9 m.

Na rynku są spotykane trzy rodzaje balustrad schodowych:

  • balustrada schodowa pełna,
  • balustrada schodowa kurtynowa,
  • balustrada schodowa ażurowa.

Balustrada schodowa pełna jest dobrym rozwiązaniem w domach, w których są małe dzieci. Jest to dla nich najbezpieczniejsza opcja, ponieważ nie będą wspinać się po poręczach. Balustrada schodowa kurtynowa nie przysłania całych schodów. Jej wypełnienie jest zazwyczaj wykonane ze szkła lub plastiku. Balustrady schodowe ażurowe są najbardziej efektywne, jednak ważne jest, żeby odstępy między profilami nie były mniejsze niż 12 cm – zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

Jaka balustrada do poszczególnych stylów wnętrz?

Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni typ balustrady schodowej. Masz do wyboru barierki z drewna, szkła, plastiku czy aluminium. Jeśli jednak chcesz, by Twoje wnętrze wyglądało naprawdę klimatycznie, postaw na kowalstwo artystyczne. Bramy kute i ogrodzenia kute zachwycają swoją lekkością i elegancją. Nie inaczej jest w przypadku nowoczesnych balustrad schodowych kutych.

Styl boho

Wnętrza w stylu boho cechują się delikatnością i zwiewnością. Doskonale pasują do nich balustrady schodowe kute z motywami roślinnymi. Tego typu poręcze nadadzą niespotykanego smaku każdemu mieszkaniu.

Styl nowoczesny

Do nowoczesnych wnętrz idealnie pasują kute barierki schodowe w geometrycznych kształtach. Świetnie nadadzą się również balustrady liniowe z metalu.

Styl eklektyczny

Wiele osób kojarzy styl eklektyczny z chaosem i brakiem dbałości o szczegóły. Nic bardziej mylnego. Stworzenie eklektycznego wnętrza wymaga umiejętności łączenia w harmonijną całość z pozoru niepasujących do siebie elementów. Jak wybrać najlepsze kute barierki schodowe? Najlepiej dobierz je w przeciwstawnej stylistyce niż pozostałe wyposażenie wnętrza.

Podsumowanie

Balustrady schodowe wewnętrzne muszą być przede wszystkim bezpieczne i estetyczne. Wysokość barierki nie może być więc niższa niż 0,9 m. Masz do wyboru balustrady pełne, kurtynowe i ażurowe. Mogą być wykonane z różnego typu materiałów, jednak najbardziej polecamy balustrady kute z metalu, które idealnie wpasują się w styl każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *