Zmiany technologi konstrukcji obiektów mieszkalnych wpływa na instalacje grzewcze. Lepsza izolacja i mniejsze straty ciepła ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury przy niskich nakładach na ogrzewanie. Inwestor ma do wyboru panele na podczerwień lub listwy grzejne.
Zasada działania instalacji na podczerwień
Urządzenia grzewcze korzystające z promieniowania podczerwonego mogą być instalowane w dowolnym miejscu, w którym występuje zasilanie elektryczne. Promienniki przetwarzają energię elektryczną na promieniowanie podczerwone z efektywnością blisko 100%. To ułatwia zaplanowanie wydajności dobranych elementów instalacji grzewczych. Panele dzięki temu, że nie używają powietrza jako nośnika ciepła, mogą służyć do punktowego ogrzewania wybranych powierzchni. Promieniowanie jest pochłaniane przez przedmioty i powtórnie emitowane. Zwiększa to komfort cieplny użytkowników takich obiektów i pomieszczeń.
Możliwości techniczne przy tworzeniu instalacji grzewczych
Promienniki podczerwieni mają szerokie zastosowanie i mogą być wybierane przy skomplikowanych projektach architektonicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ciepła nie ma konieczności budowy linii przesyłowych czynnika grzewczego. Takie instalacje generowały straty sięgające kilku procent. Dzięki brakowi takich zależności promienniki podczerwieni mogą być montowane w dowolnej części konstrukcji budynku. Montaż elementów grzejnych w suficie lub ścianach pozwala na uzyskanie pomieszczeń pozbawionych tradycyjnych grzejników, a co za tym idzie zwiększyć wygodę podczas sprzątania.
Zalety użytkowania ogrzewania na podczerwień
Inwestor wybierający ogrzewanie elektryczne może w dowolny sposób kształtować układ takich źródeł ciepła w zależności od funkcji, jakie pełnią konkretne pomieszczenia. W każdej chwili można rozbudować system o nowe promienniki bez konieczności wykonywania kosztownych prac instalatorskich. Jeżeli pomieszczenia mają dużą powierzchnię, to istnieje możliwość stworzenia stref ciepła przy użyciu ogrzewania punktowego. Kolejną zaletą takich promienników jest ich efektywność i brak kosztów związanych z podtrzymaniem urządzenia w gotowości. Docenią to osoby czasowo korzystające z nieruchomości, w których istnieje możliwość zamarzania czynnika grzewczego. Szczególnie narażone są na to domy letniskowe.
Promienniki to nowoczesne źródło ogrzewania w obiektach, które są budowane przy określonym poziomie izolacji. W ten sposób można regulować temperaturę w pomieszczeniach przy niskiej cyrkulacji powietrza i emisji ciepła w miejscach, które tego wymagają.