Na co zwrócić uwagę wybierając lampę podłogową? Sprawdzone porady

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę podłogową? Sprawdzone porady

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę podłogową? Sprawdzone porady

Patrząc na bogatą ofertę lamp podłogowych, można dostać oczopląsu! Wybór nie jest najłatwiejszy, bo to przecież różnorodne konstrukcje, rozmiary, kolory, detale. Jak wybierać, aby finalnie tego typu oświetlenie odpowiadało na wymagania domowników? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Rola lampy podłogowej

Konstrukcje lamp podłogowych pozwalają na nadanie im kilku ról. Może to być oświetlenie główne, zadaniowe bądź dekoracyjne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrana lampa podłogowa była zarówno funkcjonalna, jak i ozdobna. W tych rolach sprawdzają się modele, które można znaleźć na stronie https://lampy.it/.

Mowa zatem o pierwszej cesze lampy podłogowej, na którą warto zwrócić uwagę. Powinniśmy przemyśleć, czy w danym pomieszczeniu brakuje nam oświetlenia głównego, czy zadaniowego. Czy dodatkowo liczymy na dekoracyjność takiej lampy, a może walory ozdobne stawiamy na pierwszym miejscu. Od tego bowiem zależy w głównej mierze, na jaką konstrukcję postawimy.

Przestrzeń niezbędna do ustawienia lampy podłogowej

Lampy podłogowe zajmują nieco miejsca. Nawet minimalistyczne konstrukcje czy modele na trójnogu wymagają wygospodarowania wolnej przestrzeni. Musimy wziąć pod uwagę ten element, aby nie okazało się po zakupie wybranej lampy, że nie zmieści się ona w miejscu, które dla niej przewidzieliśmy.

Z tym faktem wiąże się jeszcze jedna kwestia – efekt wizualny. Lampa o sporych rozmiarach, choć znajdzie swoje miejsce w trendach oświetleniowych na 2023 rok, w pomieszczeniu o skromnym metrażu może przynieść efekt przytłoczenia. I odwrotnie – jeśli w przestronnym salonie ustawimy minimalistyczną wersję lampy podłogowej, a do tego będzie ona tylko jednym ze źródeł światła, to prawdopodobnie zginie na tle całej aranżacji.

Oczywiście, tak nie musi być. Czasami kontrasty wyglądają niezwykle ciekawie i oryginalnie. Na małej przestrzeni, która nie jest zagracona i przewiduje miejsce tylko na kilka elementów, ta sporych rozmiarów lampa może prezentować się niezwykle gustownie. Tutaj jednak mamy wskazówkę, by dokładnie przemyśleć, jakiego efektu oczekujemy, jaka rola lampy podłogowej jest dla nas najważniejsza, a także, czy chcemy, by była ona głównym punktem dekoracyjnym.

Z regulacją lub bez

Lampy podłogowe występują w opcjach z regulacją, np. wysokości czy kąta padania światła, bądź bez. Teoretycznie konstrukcja opatrzona możliwością regulacji jest bardziej praktyczna, ale to propozycja głównie do miejsc, w których potrzebujemy precyzyjnego oświetlenia, zadaniowego.

Obie konstrukcje mają sporo zalet, nie ma tu zatem wyboru – lepsza, gorsza. Chodzi o to, by model był dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników.

Z wysięgnikiem lub bez

Podobnie rzecz się ma z wybieraniem między lampami podłogowymi, których źródło światła jest umieszczone na wysięgniku lub na smukłej, pojedynczej nóżce pnącej się prosto ku górze. To ponownie kwestia tego, na jakim efekcie i walorach nam najbardziej zależy.

Przyjrzyjmy się dostępnym propozycjom, uwzględnijmy własne potrzeby oraz rolę i aranżację poszczególnych pomieszczeń, a finalny wybór z pewnością będzie satysfakcjonujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *