Zawód opłacalny ale wymagający – Czym zajmuje się architekt?

Zawód opłacalny ale wymagający – Czym zajmuje się architekt?

Architekci od setek lat cieszą się dobrą sławą. W czasach starożytnych byli najbardziej wykształconymi jednostkami w społeczeństwie. To im zawdzięczamy piękny dorobek kulturowy i możemy cieszyć oko budowlami sakralnymi na wakacjach w Grecji. Mimo, iż minęły tysiąclecia niewiele się zmieniło. W powszechnej opinii zawód ten uznawany jest za opłacalny, ale także bardzo wymagający. Jednak nie każdy z nas wie na czym owe “wymaganie” polega. Zatem czym zajmuje się architekt?

Konsultacje 

Praca nad nowym projektem zaczyna się od konsultacji z klientem, na których omawiane są najistotniejsze kwestie – koszty, funkcjonalność konstrukcji oraz, niekiedy, jej wygląd. Dobry kontakt ze zleceniodawcą jest podstawą późniejszej pracy – projekt budynku czy pomieszczenia zajmuje wiele godzin dlatego ważne jest, aby trafić w gusta współpracownika jak najszybciej i móc przejść do kolejnego projektu.

Praca biurowa

Większość tego czym zajmuje się architekt dzieje się w biurze. To tam twórca zastanawia się, czy konstrukcja jest możliwa do zrealizowania. Jeśli tak, przechodzi do szkicu lub rysunku projektu, a jeśli nie – szuka sposobu na rozwiązanie problemu. Następnie sporządza plan prac budowlanych (jeśli wymaga tego jego specjalizacja).

Kontrolowanie

Architekci sprawują pieczę nad realizacją projektu przez pracowników budowlanych. Regularnie odwiedzają miejsce pracy i rozwiązują bieżące problemy, uczestniczą w negocjacjach. Nie każdy wie, że architekci zajmują się reprezentacją swoich klientów podczas podpisywania umów związanych z inwestycją.

Architekci, podobnie do lekarzy, wybierają swoją specjalizację. Nie jest oczywiste zatem, że jedna osoba zaprojektuje nam konstrukcje oraz wnętrze domu. W tym celu będziemy musieli udać się do kilku twórców, ale czym dokładnie zajmuje się każdy z nich?

Architekt wnętrz 

Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się projektowaniem wnętrz. Jego głównym celem jest zaplanowanie pomieszczenia tak, aby było jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników. Duże znaczenie ma ergonomiczne rozmieszczenie mebli i urządzeń oraz walory estetyczne.

Ruralista 

Do jego zadań należy projektowanie obszarów wiejskich oraz terenów pozamiejskich i niezabudowanych, a także przedmieść. Jego specjalizacją jest planowanie przestrzenne wsi, obszarów rolnych, ośrodków wypoczynkowych i okolicznych terenów.

Urbanista

Jego obowiązkiem jest zajmowanie się obszarami miejskimi, projektowanie miast i logiczne ulepszanie ich w celu podniesienia jakości życia. W roli urbanisty genialnie sprawdzą się geografowie, ekonomiści i socjologowie.

Architekt krajobrazu 

To czym zajmuje się architekt krajobrazu związane jest z wykonywaniem projektów na zewnątrz. Ze względu na to, że pracuje on z naturą (do jego zadań należy projektowanie ogrodów, parków czy skwerów) powinien wykazać się znajomością gleb, cech poszczególnych ukształtowań terenów, tak, aby zaplanowana koncepcja przestrzeni sprawdzała się i była łatwa do późniejszego utrzymania jak w stanie początkowym. To ważne, aby miał dużą wiedzę na temat roślin. Prace, które wykonuje powinny być przemyślane, a przestrzeń funkcjonalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *