Zalety światłowodu. Czy warto zdecydować się na montaż sieci światłowodowych?

Zalety światłowodu. Czy warto zdecydować się na montaż sieci światłowodowych?

We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez dostępu do internetu. Z sieci korzystamy w pracy, a także w życiu prywatnym. Niemal każdy ma w domu komputer oraz telefon z dostępem do internetu, dzięki czemu możemy coraz więcej spraw załatwiać, nie stawiając się osobiście np. w urzędach. Jest to niezwykle wygodne, tym bardziej że jakość połączenia z internetem i szybkość przesyłania danych jest coraz lepsza, a dzieje się tak m.in. za sprawą sieci światłowodowych.

Czym jest światłowód?

Światłowód jest technologią, która pozwala na niezawodną transmisję danych, dzięki czemu stanowi jedną z najatrakcyjniejszych usług telekomunikacyjnych na rynku. Powstaje zatem pytanie jak to możliwe? Otóż światłowód w praktyce jest przewodem stworzonym na bazie włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych, za których pośrednictwem przesyłana jest fala świetlna, w której „zapisane” są pliki. Wiązka światła biegnąca przez światłowód osiąga ogromne prędkości, a dzięki temu, że nie wpływają na nią czynniki zewnętrzne, takie jak np. złe warunki atmosferyczne, działa ona bez zakłóceń.

Obecnie technologia ta jest wykorzystywana przede wszystkim do zapewniania dostępu do szybkiego internetu klientom dostawców telekomunikacyjnych. Ze światłowodu korzystają już nie tylko duże przedsiębiorstwa, jednostki administratycjne, ale również gospodarstwa domowe, a montaż sieci światłowodowych znajdziesz w ofercie steigerteam.pl.

Zalety światłowodu

Zalet korzystania ze światłowodu jest wiele, dlatego postaramy się opisać chociaż część z nich. Przede wszystkim technologia ta zapewnia najwyższą prędkość pobierania, za co odpowiada ogromna przepustowość. Umożliwia to nie tylko płynne i bardzo szybkie pobieranie plików, ale również oglądanie filmów online, nawet o bardzo dużej rozdzielczości, czy śledzenie transmisji internetowych. Korzystając z sieci światłowodowej, nie musimy obawiać się zacinania obrazu, czy też utraty ostrości. Bardzo szybko będą otwierać się strony internetowe, a problemem nie jest nawet to, że kilka osób jednocześnie korzysta w tej samej chwili z domowej sieci.

Kolejnymi zaletami są duża prędkość wysyłania, bezawaryjność, a także nielimitowany dostęp. Wiele osób korzystających prywatnie z internetu musiała liczyć się z limitem transferu danych. Światłowód natomiast daje gwarancje, że będziemy mogli pobierać pliki dowolnej wielkości bez ograniczeń.

Czy warto zdecydować się na montaż sieci światłowodowych?

Poprzedni akapit chyba dobitnie pokazał, że korzystanie ze światłowodu niesie ze sobą w zasadzie wyłącznie korzyści. Obecnie największą wadą światłowodu jest to, że nie w każdym zakątku Polski jest do niego dostęp. Technologia ta jest obecna przede wszystkim w dużych miastach, jednak sieć światłowodowa stale się rozszerza, dzięki czemu można liczyć na to, że w nie tak odległej przyszłości obejmie znaczną część naszego kraju. Drugim minusem jest kruchość przewodów, co przekłada się na trudności związane z montażem instalacji światłowodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *