Zalety gruntowych wymienników ciepła

Zalety gruntowych wymienników ciepła

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym niezwykle ważny jest komfort cieplny. Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie wykorzystujące zjawisko zdolności gruntu do utrzymywania stałej temperatury. Wspomaga system wentylacji w domu oraz ujednolica temperaturę docierającą do budynku. Dawniej gruntowe wymienniki ciepła stosowane były stosowane w budownictwie domów autonomicznych oraz domów pasywnych. Obecnie ten układ często wybierają również prywatni inwestorzy. Decyzję o montażu systemu wentylacji z gruntowym wymiennikiem ciepła musimy uwzględnić już na etapie projektowania domu. Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze korzyści stosowania tego nowoczesnego rozwiązanie.

Temperatura powietrza w domu

Gruntowy wymiennik ciepła zapewnia lepszą wentylację powietrza w domu niezależnie od pory roku. Zaletą tego rozwiązania jest ogrzewanie powietrza w sezonie zimowym. Natomiast latem gruntowy wymiennik ciepła poprawia temperaturę. Co prawda nie zastąpi systemu klimatyzacji, ale pełni rolę najprostszego klimatyzatora z gruntu, a tańsza jest jego eksploatacja.

Komfort dla mieszkańców

Szczególnie alergicy i osoby szczególnie wrażliwe na suche powietrze będą zadowolone z tej nowoczesnej metody. Gruntowy wymiennik ciepła zapewnia lepsze nawilżenie powietrza, szczególnie w okresie grzewczym i osuszenie powietrza latem. Ponadto tworzy przyjazny dla użytkowników budynku mikroklimat, który zmniejsza ryzyko rozwoju patogennych mikroorganizmów, grzybów i bakterii.

Gruntowy wymiennik ciepła a ekologia i koszty

Gruntowy wymiennik ciepła jest przyjazny dla środowiska. Zapewnia wysoką oszczędność energii, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie wodne niskotemperaturowe. Obniża koszty ogrzewania do minimum. Daje możliwość obniżenia temperatury wewnątrz budynku bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Gruntowy wymiennik ciepła to bardzo ciekawe, nowoczesne rozwiązanie. Pomaga uporać się z problemem chłodzenia domu w okresie upałów, natomiast zimą zapewnia odzyskiwanie ciepła z powietrza. Rozwiązanie wydaje się idealne. Ciepło uzyskane z gruntu jest darmowe. Dodatkowym atutem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia powietrza. Warto jednak pamiętać o bardzo dobrej izolacji, jaką musi posiadać dom tak, by odzyskane ciepło nie miało dodatkowego ujścia. Dom nie powinien mieć nawiewników okiennych i innych rozszczelnień w oknach. Nawet jeśli cena początkowo wydaje się wygórowana, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem i system ten traktować jak inwestycję, która zwróci się po latach użytkowania.

Więcej o GWC przeczytać można na https://www.wojwent.com/gruntowy-wymiennik-ciepla-glikolowy-czy-powietrzny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *