Wybieramy lampy do salonu – jak je dopasować do wnętrza?

Wybieramy lampy do salonu – jak je dopasować do wnętrza?

Remontując lub urządzając od nowa salon trzeba pomyśleć nie tylko o meblach czy dodatkach. Kluczowym elementem każdego takiego pomieszczenia jest odpowiednia ilość światła, którą dają nam lampy. Mogą one stanowić świetne dopełnienie dekoracyjne każdego stylu wnętrza. Jak zatem dopasować je do salonu? Podpowiadamy.

Oświetlenie centralne a punktowe – jak dopasować do salonu?

Umieszczony w centralnym miejscu sufitu żyrandol lub inna oprawa emitująca strumień pozwalający na równomierne rozświetlenie wnętrza stanowi do teraz podstawę komfortu świetlnego użytkowników danego pomieszczenia. Ich efektywność jest ograniczona – co prawda pozwalają na rozświetlenie wnętrza, jednak nie w takim stopniu, jak oświetlenie naturalne docierające do pomieszczenia przez otwory okienne. Z tego względu oprócz oświetlenia centralnego zastosować trzeba punktowe, którego precyzyjnie skierowany snop światła padnie na wybraną przestrzeń – biurko, ozdobę ścienną, okolice telewizora czy fotel, na którym czytamy ulubione książki.

Styl aranżacji a wybór odpowiedniego oświetlenia

Wyznaczniki stylu, w jakim wykończymy pomieszczenie, stanowić będą nie tylko meble czy kolory użyte do dekoracji ścian, ale również umiejętnie dobrane oprawy świetlne. Ponieważ ich producenci dopasowują swoją ofertę do zróżnicowanych potrzeb aranżacyjnych, nasze możliwości wyboru odpowiednich produktów są obecnie bardzo duże i składają się na nie oprawy sufitowe, ścienne, a także lampy podłogowe i do umiejscowienia na biurkach, półkach czy regałach. Dotyczy to w takim stopniu zwolenników stylu retro, jak oszczędnej w zdobienia aranżacji nowoczesnej.

Aranżacje, w których główną rolę odgrywają nawiązania do przeszłości, stanowią obszerną część propozycji producentów oświetlenia. Oprawy, jakie dzięki ich staraniom zasilają starodawne i stylizowane na wiekowe wnętrza, są wykończone na wzór pałacowych lub dworkowych. Charakteryzują je wymyślne zdobienia w formie złoceń, dekoracyjne kształty, secesyjne ornamenty nawiązujące do pnących i płożących roślin i nawiązania do wyglądu liści i kwiatowych pąków. Materiały wykorzystane do wykonania tego typu opraw to przede wszystkim żeliwo, metale i ich stopy, zwłaszcza miedź. Ich połyskliwa, wypolerowana powierzchnia umieszczona tuż obok zastosowanego źródła oświetlenia odbija snop, potęgując efekt świetlny. Jeśli skierujemy je na ścianę, zyskamy rozproszone, przygaszone światło, które przyczyni się do wywołania intymnego, ciepłego nastroju. Lampy do salonu mogą mieć zatem wiele zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *