Rodzaje gniazdek elektrycznych

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Gniazda elektryczne są nieodłącznym elementem każdej instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Choć są małym elementem, to trudno wyobrazić sobie bez nich mieszkanie. Co więcej, jak się często przy remontach okazuje, gniazdko, gniazdku nie jest równe. I to nie tylko ze względu na wygląd. Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych? 

Czym są gniazdka elektryczne? 

Gniazdka elektryczne kojarzą nam się przede wszystkim z elementem zamontowanym do ściany. To właśnie widzimy z wierzchu, jednak jest to tylko pierwsza część. Gniazdko montuje się do puszki, gdzie znajdują się wszystkie przyłącza od instalacji elektrycznej. Co ważne, aby kontakt spełniał swoją funkcję, musimy wybrać odpowiedni model i optymalnie rozmieścić je w pomieszczeniu. W starym budownictwie nierzadko montowano jedno gniazdko na pokój. Dziś już odchodzi się od tego modelu, na rzecz większej ilość gniazdek, tak żeby nie trzeba było korzystać z przedłużaczy.  

Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych? 

Podstawowym kryterium, na jakie możemy podzielić gniazdka, to ilość wejść. Tym sposobem mamy gniazdka pojedyncze, podwójne i potrójne. Drugą możliwością jest sposób montażu. Tutaj wyróżniamy gniazdka natynkowe i podtynkowe. Bez względu na model, gniazdka elektryczne bardzo często posiadają styk ochronny, czyli srebrny bolec, który odpowiada za uziemienie. Warto przy tym wiedzieć, że w nowych instalacjach elektrycznych nie wolno stosować kontaktów bez styków ochronnych. Uziemienie jest więc kwestią obowiązkową. 

Przy starszych blokach możemy jednak spotkać jeszcze instalacje, które uziemienia nie posiadają. Podsumowując, wśród gniazdek elektrycznych możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje: gniazdko pojedyncze z uziemieniem i bez uziemienia oraz gniazdko podwójne z uziemieniem lub bez uziemienia. 

Ponadto gniazda możemy podzielić także na te do użytku wewnętrznego, czyli na przykład w mieszkaniu, jak i zewnętrznego. To kluczowa kwestia, ponieważ do użytku zewnętrznego nie możemy zamontować zwykłych gniazdek. Dobry sklep z kontaktami oferuje różne rodzaje gniazdek. 

Niestandardowe gniazdka elektryczne 

Do standardowych gniazdek elektrycznych możemy podłączyć różnego rodzaju urządzenia, które potrzebują zasilania. Są jednak także niestandardowe gniazda, które wyróżniają się innymi wejściami. Przykładem są gniazda multimedialne, USB, do których bezpośrednio możemy podłączyć na przykład telefon do ładowania za pomocą samego kabla, a także telefoniczne i telewizyjne. Gniazdka tego typu pozwalają na alternatywne podłączenie odbiorników sygnałów elektrycznych.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *