Przygotuj ogród na wiosnę

Przygotuj ogród na wiosnę

Przyroda budzi się do życia. Teraz właśnie jest czas na to, by przygotować ogród na wiosnę. Jeśli jeszcze nie zdjąłeś osłon z drzew i krzewów, najwyższa pora to zrobić. Na rabatach musisz rozgrabić przygotowane jesienią kopczyki. Dobrze jest rozrzucić także cienką warstwę kompostu i zostawić resztki liści – tworzą próchnicę. Jeśli jest ich dużo można część dodać do kompostu.

Przygotowanie ogrodu na wiosnę nie polega tylko na jego uporządkowaniu

Musisz także zatroszczyć się o rośliny. Usuń uszkodzone i chore pędy drzew i krzewów – w ten sposób pobudzasz roślinę do wzrostu. Musisz jednak pamiętać, że krzewy kwitnące, takie jak forsycja czy kalina mogą być przycięte dopiero po kwitnieniu!

Aby rośliny pięknie się prezentowały w późniejszych miesiącach musimy pod tym kątem przygotować ogród już wiosną

Warto posadzić kilka roślin, które latem będą go zdobić. Sadzenie rozpoczynamy, gdy ziemia jest ugrzana po kilku słonecznych i ciepłych dniach. Rośliny sadzimy w miejscach zdrenowanych i zasilonych kompostem. Pamiętaj, że rośliny powinny być dobrane do warunków panujących w ogrodzie, takich jak: gleba, wilgotność podłoża czy nasłonecznienie. Jeśli wybierasz stosunkowo małe okazy, warto posadzić je w większej grupie, ponieważ będą lepiej wyglądać. Rabaty powinny być skomponowane tak, aby od tyłu znalazły się najwyższe rośliny – stanowią one tło. Następnie stwórz kilka planów zmniejszających się w stronę obserwującego. Mówiąc prościej – rośliny sadź od największej do najmniejszej. Dobieraj je również kolorystycznie, aby pasowały zarówno do siebie nawzajem, jak i do całego ogrodu.

Jeśli w twoim ogrodzie znajduje się nieestetyczne miejsce, które chciałbyś ukryć to czas przygotowywania ogrodu na wiosnę jest idealny, by to zrobić. Wystarczy kupić pasujący do otoczenia krzew i posadzić go tak, by rozkwitając zasłaniał brzydkie tło. Wspaniałym pomysłem jest także posadzenie pnącza. Bez wątpienia można nazwać je roślinami do zadań specjalnych! Nie dość, że pnąc się po ścianie zasłaniają ją, to dodatkowo pięknie kwitną i pachną. Ich atutem jest również to, że nie potrzebują wiele przestrzeni – same ją sobie znajdują. Jeśli jednak chcesz ograniczyć rozrost pnącza i skupić go w konkretnym miejscu wystarczy, że będziesz kontrolować kierunek wzrostu młodych pędów. Co jakiś czas umocuj je, np. za pomocą drucików w odpowiednim miejscu i gotowe!

Przygotowując ogród na wiosnę nie można zapomnieć o trawnikach

Koniecznie zgrab suche liście i śmieci pozostałe po jesieni i zimie. Warto także pobudzić trawę do wzrostu stosując odpowiedni nawóz. Jeżeli w trawniku pojawiły się ubytki – zasiej w tych miejscach nową trawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *