Projektowanie ogrodów, czyli najważniejszy pierwszy krok

Projektowanie ogrodów, czyli najważniejszy pierwszy krok

Piękny ogród to ozdoba każdemu domu i duma właścicieli. Jednak zanim będzie można nacieszyć oko zielenią traw i różnobarwnymi kwiatami trzeba włożyć w ziemię troszkę wiedzy i dużo pracy. Jednak nie każdy ma rękę do roślin lub po prostu, w natłoku codziennych spraw, nie ma czasu na prace ogrodowe. Są też tacy, którzy nie lubią brudzić się ziemią. Na szczęście są fachowcy, którzy zajmują się projektowaniem ogrodów, a także urządzaniem ich. Oczywiście, wszystko to można zrobić równie dobrze samemu.

Czas zacząć pracę – projektowanie ogrodów

Nie ważne czy sami chcemy zorganizować przestrzeń w okół domu czy też korzystamy z pomocy specjalisty, projektowanie ogrodów jest zawsze pierwszym i najważniejszym krokiem. To właśnie w tym momencie należy podjąć decyzję o charakterze ogródka, roślinach w nim rosnących, o zagospodarowaniu obszaru użytkowego i wiele innych. W końcu, taki plan przygotowuje się na lata. Oczywiście można go delikatnie modyfikować już w trakcie zmian, muszą to być jednak niewielkie poprawki przy zachowaniu pewnych ogólnych wyznaczników. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla dalszych prac i w ogóle korzystania z ogrodu. Co więcej odpowiedni dobór zieleni może ułatwić lub utrudnić życie domowników. Jeśli nikt z mieszkańców nie lubi plewić, dobrze będzie zrezygnować z rabatek i skupić się na krzewach. Aby wykonać dobry plan trzeba znać się na roślinach i ich wymaganiach. Na tym właśnie polega rola specjalisty, nie narzuca on swojej wizji danej działki, ale pomaga dopasować wszystko do naszych upodobań.

Garść praktycznych informacji

  1. Przy projektowaniu ogrodów trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak: rodzaj gleby, wilgotność, nasłonecznienie, rzeźba terenu. Są to kwestie niezależne od nas, ale bardzo istotne dla sadzonych roślin.
  2. Cena dobrego planu zagospodarowania ogródka zależy od metrażu i wynosi około 500 zł za 100 m2. Przy czym nie jest to stała cena, która rośnie proporcjonalnie do wielkości działki. Projekt ogrodu o powierzchni 500 m2 może kosztować mniej więcej 1000 zł.
  3. Jeśli mamy psa, który chodzi po całym ogrodzie dobrze pomyśleć o jakimś kojcu lub dobrze przemyśleć gdzie i co posadzić oraz czy ogrodzić rabatki jakimś płotkiem. Psy, szczególnie młode, lubią wykopywać świeżo posadzone rośliny.
  4. Pamiętajmy, że ogród najlepiej wygląda jakiś czas po zasadzeniu, kiedy już sadzonki się przyjmą i wypuszczą nowe listki, a całość pokryje równa murawa.
  5. W przydomowym ogródku warto urządzić mały warzywniak. Świeże zioła i warzywa są najzdrowsze, a przy okazji pięknie wyglądają na grządkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *