Obróbka CNC – na czym to polega?

Obróbka CNC – na czym to polega?

Większość firm produkcyjnych inwestuje obecnie w nowoczesne sprzęty, które mają usprawnić i ułatwić pracę. Bazujące na nowoczesnych technologiach maszyny zwiększają efektywność pracowników i są w stanie znacznie ulepszyć pracę produkcyjną. Jedną z technologii, która pozwala na zminimalizowanie kosztów oraz korzystanie z ekonomicznej metody jest obróbka CNC – inaczej zwana obróbką skrawaniem. Metodę tę docenia się za bardzo dużą dokładność oraz precyzję. Na czym dokładnie polega obróbka CNC w zakładach przemysłowych? Odpowiadamy.

Jak działa obróbka CNC?

Skrót CNC pochodzi od anglojęzycznego terminu „Computerized Numerical Control”, co oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Mimo że nazewnictwo może wydawać się dość skomplikowane, to w rzeczywistości obróbka CNC nie jest niczym trudnym. Najczęściej stosuje się ją w tokarkach oraz frezarkach.

Proces produkcji z użyciem tej technologii można podzielić na trzy etapy. Na samym początku jest projektowanie komputerowe, następnie przetwarzanie projektu, a na sam koniec wykonanie danego elementu. To właśnie podczas ostatniego kroku dochodzi do obróbki frezarką lub tokarką. Jak już wspomnieliśmy, jest to bardzo dokładna technologia, która z dużą precyzją pozwala na obrobienie danego elementu.

Podczas programowania maszyny CNC trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj obrabianego materiału, dostępne narzędzia skrawające oraz techniczne możliwości obrabiarki. Dzięki wprowadzeniu tych danych produkcja kolejnych detali z tej samej serii nie będzie wymagała przerw, co przełoży się na szybszą produkcję.

Kurs obrabiarek CNC – czy warto się na niego zapisać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zapisać się na kurs obrabiarki CNC. Jeśli w przyszłości chcesz się zajmować właśnie tym zajęciem, to warto rozejrzeć się na samym początku za ciekawymi kursami dla początkujących. Na takich szkoleniach nauczysz się obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Wiedza, którą trzeba przyswoić na takim kursie, jest dość obszerna, jednak pozwala wdrożyć się w działanie technologii CNC.

Po skończeniu kursu będziesz miał już wystarczająco wiadomości praktycznych i teoretycznych, aby wykonywać zawód operatora CNC. Jeśli otrzymasz stosowny certyfikat, to nie będziesz miał problemu z tym, aby znaleźć pracę w zakładzie produkcyjnym, który korzysta z tej technologii. Z biegiem czasu możesz podnosić swoje kwalifikacje kolejnymi kursami. Umiejętność obróbki CNC jest coraz bardziej pożądaną cechą na rynku pracy i warto posiąść tę umiejętność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *