Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrych okien?

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrych okien?

Okna są bardzo ważnym elementem każdego domu. Z powodzeniem ochraniają nas od hałasu oraz zapewniają właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też wpuszczają do środka odpowiednią ilość światła. Dobrze dobrane okna mają również duży wpływ na oszczędność energii. Na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Energooszczędność

Jednym z najważniejszych elementów przy doborze okien powinna być energooszczędność. Ich zadaniem jest zatrzymanie ciepła w budynku, dzięki czemu można ograniczyć zużycie energii przeznaczonej na ogrzewanie. Za okna energooszczędne uznaje się takie, których współczynnik przenikania ciepła Uw jest mniejszy niż 1 W/(m2K). Ów współczynnik jest miarą tego, ile ciepła ucieka z domu przez okno poprzez różnicę temperatur wewnątrz i zewnątrz budynku.

Odporność na wiatr i wodoszczelność

Okna w salonie firmowym w Gdańsku są właśnie takie. Jest to jedno z miejsc, w których znajdziesz okna chroniące twój dom przed utratą ciepła. Parametrem, wyrażającym stopień szczelności, jest przepuszczalność powietrza. Oznacza się ją od 1 do 4. Do domów oraz mieszkań poleca się wybieranie okien o najwyższej klasie. Z kolei do oznaczenia wodoszczelności stosuje się poziomy od 1A do 9A. Ten ostatni wskazuje na to, że padający deszcz nie wniknie do środka nawet przy wietrze wiejącym z prędkością 112 km/h.

Liczba szyb

Najpopularniejsze modele okien składają się z dwóch lub trzech szyb, które oddzielone są od siebie specjalnymi ramkami, zwanymi dystansowymi. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są gazem szlachetnym, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o zachowanie ciepła. Często jedna z szyb jest dodatkowo pokryta warstwą niskoemisyjną. To dzięki niej do środka jest wpuszczana jak największa ilość energii słonecznej. Tak skonstruowane okna nie tylko zapewniają świetną izolację termiczną, ale także chronią przed hałasem.

Odpowiedni materiał

Obecnie dostępne są na rynku okna stworzone z następujących materiałów:

  • drewniane − wymagają systematycznej konserwacji, ale uznawane są za eleganckie i bardzo trwałe,
  • aluminiowe − są trwałe, a przy tym niepotrzebna im regularna pielęgnacja; mogą imitować na przykład kolor drewna,
  • plastikowe − łatwe w utrzymaniu i dostępne w różnych kolorach, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur.

Więcej o oknach aluminiowych przeczytasz na stronie https://okna.gd/okna/aluminiowe.

Producent oraz certyfikaty

Pamiętaj, że okna, które mają posłużyć przez długie lata, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z tego względu warto wybierać polecane sklepy i producentów specjalizujących się w tworzeniu okien. Jednak przy zakupie nie zaszkodzi również sprawdzić, czy twoje przyszłe okna posiadają odpowiednie certyfikaty na określone właściwości. To dzięki nim masz pewność, że zostały przeprowadzone badania lub wyliczenia, które gwarantują na przykład szczelność oraz izolację termiczną, ochronę antywłamaniową czy też dźwiękoszczelność.

Wybór właściwych okien to ważna decyzja, którą podejmuje się raz na bardzo wiele lat. Dlatego powinna być ona dobrze przemyślana i dokładnie dopasowana do indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *