Montaż energooszczędnych okien

Montaż energooszczędnych okien

Nowo budowane budynki muszą spełniać odpowiednie normy dotyczące ich energooszczędności. Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o tym, czy budynek będzie energooszczędny jest współczynnik przenikania ciepła. Z tego też względu producenci stolarki okiennej prześcigają się w nowych pomysłach dotyczących okien o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Warto jednak pamiętać o tym, iż sam zakup dobrych okien to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest, by stolarkę okienną dobrze zamontować w murze. Producenci oraz fachowcy najbardziej polecają ciepły montaż, który zapewni najlepszą izolację wnętrza budynku od zewnętrznych czynników atmosferycznych.
Ciepły montaż, inaczej nazwany montażem warstwowym to nic innego jak ulepszona i poprawiona wersja montażu klasycznego.

 

Wcześniej do montażu stolarki okiennej używano tylko piany, którą wypełniane były szczeliny powstałe po zamontowaniu okien w murze. Obecnie używa się metody ulepszonej. Zamontowane okno izoluje się nie tylko przy pomocy piany montażowej, ale również z użyciem specjalnych taśm. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenia szczelin przed utratą ciepła i powstawaniem mostków termicznych. Wszystkie warstwy mają za zadanie poprawić parametry termoizolacyjne okna. Okazuje się bowiem, że sama piana nie wystarcza, by okno można było nazwać energooszczędnym. Musimy zastosować dodatkowo taśmę wewnątrz budynku, która ochroni pianę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza budynku. Bowiem zawilgocona piana traci znacznie swoje właściwości. Na zewnątrz budynku również powinniśmy zastosować specjalną taśmę, która z kolei będzie chronić przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz oraz przed wnikaniem pleśni czy kurzu. Do tego celu używa się taśm paroprzepuszczalnych.

Montaż warstwowy ma bardzo dużo istotnych zalet. Dzięki niemu unikamy powstawaniu mostków termicznych oraz wydłużamy żywotność naszych okien. Dzięki doświadczeniu fachowców wiemy bowiem, że stolarka okienna zamontowana tylko przy użyciu piany montażowej traci znacznie swoje właściwości izolacyjne. Przez okna zaczyna przenikać ciepło z budynków co istotnie wpływa na koszty ogrzewania. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio otworów okiennych wówczas powstaną mostki termiczne, których należy unikać. Budynek traci swoje właściwości energooszczędne. Wówczas wydatek na dobrą stolarkę okienną przestaje być opłacalny. Dlatego należy pamiętać i tym, by po zakupie dobrych i ciepłych okien zdecydować się na ich odpowiednie zamontowanie. Jest to oczywiście opcja nieco droższa, jednak na pewno warto ponieść ten wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *