Jak bezawaryjnie dostarczyć wodę do domu?

Jak bezawaryjnie dostarczyć wodę do domu?

Dobrej jakości pompy głębinowe to jeden z podstawowych elementów przydomowej instalacji wodnej. Ich zasadniczą funkcją jest pompowanie wody ze studni do budynku w nieprzerwany sposób. Na rynku można znaleźć wiele modeli tych urządzeń, które różnią się od siebie nie tylko rodzajem zastosowanej w produkcji technologii czy materiałów, ale również ceną.

Jak zatem wybrać dobrej jakości pompę głębinową, aby spełniała wszystkie wymagania, a jednocześnie pracowała bezawaryjnie przez wiele lat i nie zrujnowała domowego budżetu?

Idealna pompa głębinowa

 Właściwie dobrane pompy głębinowe powinny być sprawne i niezawodne. Wysoka wydajność w połączeniu z energooszczędnością i niezawodnym funkcjonowaniem w każdych warunkach cechują urządzenia od renomowanych producentów polskich i europejskich. Warto pamiętać, że wydatki eksploatacyjne związane z pompą głębinową powinny być stosunkowo niskie. Pompy głębinowe powinny się również charakteryzować niskim współczynnikiem energochłonności. Należy je zatem eksploatować tylko w przedziale najwyższej sprawności. Kiedy pompa głębinowa będzie energooszczędna? Tylko wówczas, jeśli zostanie właściwie dobrana do rodzaju studni, a także średnicy i głębokości odwiertu.

Cena czyni cuda

Wybierając pompę do studni głębinowej należy postawić przede wszystkim na jakość. Warto zainwestować w nieco droższe, ale za to sprawdzone urządzenie, które będzie służyło przez wiele lat. Niezawodność i bezawaryjność zapewnią pompy głębinowe od znanych i renomowanych producentów.

Wydajność pompy głębinowej

Wydajność pompy głębinowej to wartość natężenia przepływu niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na wodę. Parametr ten musi z jednej strony odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu eksploatacyjnemu zasilanego obiektu, a z drugiej strony być dopasowany do wydajności studni oraz obecnych oporów w przepływie.

Wydajność pompy głębinowej powinna być mniejsza niż wydajność studni, w innym przypadku może dojść do tzw. pracy na sucho prowadzącej do uszkodzenia urządzenia.

W jaki sposób oszacować wydajność pompy?

Najlepszym sposobem jest zmierzenie odległości od lustra wody do przyłącza wody w budynku poboru, a potem od przyłącza do najwyższego punktu odbioru. Następnie obie wartości trzeba do siebie dodać i doliczyć do nich jeszcze ok. 20% geometrycznej wysokości podnoszenia i jeszcze dodatkowo 20 metrów. Dzięki temu będzie zachowana optymalna wartość ciśnienia w kranie poboru wody.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupna pompy głębinowej?

Aby odpowiednio dobrać pompę głębinową do własnej studni, należy na samym początku dokonać rzetelnej analizy kilku najważniejszych aspektów. Zaliczają się do nich parametry źródła wody, a w tym średnica odwiertu oraz głębokość do lustra wody. Równie ważne są właściwości fizyko-chemiczne wody, a także zapiaszczenie wody lub obecność drobin montażowych w wodzie. Wybierając pompę głębinową warto także określić parametry instalacji, czyli maksymalne zapotrzebowanie na wodę, a także minimalną wymaganą wysokość ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *