Dlaczego warto stawiać na wentylację decentralną?

Dlaczego warto stawiać na wentylację decentralną?

Wentylacja decentralna stanowi jeden z rodzajów coraz popularniejszej wentylacji mechanicznej. Pozwala na skuteczne odzyskiwanie ciepła z budynku i jednoczesne pozyskiwanie świeżego powietrza z zewnątrz. Podpowiadamy, jak działa wentylacja ścienna i dlaczego warto rozważyć jej montaż.

Jak działa wentylacja decentralna?

Zasada działania opisywanego rodzaju wentylacji nie należy do skomplikowanych. Urządzenie jest wyposażone w wymiennik ciepła, który pobiera energię cieplną ze zużytego powietrza. Następnie jest ono usuwane na zewnątrz i zastępowane swoim świeżym zewnętrznym odpowiednikiem zawierającym pozyskane wcześniej ciepło. Wentylacja decentralna jest szybka i bezproblemowa w montażu. Dzięki niej domownicy mogą oddychać wysokiej jakości powietrzem. Poza tym jest to opcja umożliwiająca zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie. Jest to szczególnie istotne w dobie rosnących cen wydobywania i przetwarzania nieodnawialnych źródeł energii. Dlatego warto rozważyć inwestycję w zakup i montaż innowacyjnego sprzętu, jakim jest opisywana wentylacja. Zajmuje ona niewiele miejsca, a w dodatku prezentuje się naprawdę estetycznie. Z tego względu sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach o minimalistycznym charakterze. Warto zaznaczyć, że rekuperacja ścienna odnajdzie się zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Ich instalacja nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu, ale trzeba pamiętać, o tym, że urządzenie nie sprawdzi się w domach i mieszkaniach o nieodpowiedniej szczelności okien oraz drzwi. W takich przypadkach ogrzewanie za pomocą rekuperatora staje się bardzo nieefektywne.

Wentylacja decentralna a zdrowie domowników

Ekonomiczne rozwiązanie, jakim jest wentylacja ścienna, przynosi korzyści nie tylko dla portfela. Urządzenie zapewnia dostęp do wysokiej jakości powietrza, co ma zbawienny wpływ na zdrowie korzystającego z niego domowników. Sprzęt jest wyposażony w specjalne filtry, które zatrzymują różnego rodzaju zanieczyszczenia takie jak pyłki, kurz, a nawet cząsteczki smogu. Te ostatnie mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego, a także nerwowego. Ich regularne wdychanie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu u każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Rekuperacja decentralna sprawdza się w przypadku osób cierpiących na alergię. W ich przypadku zanieczyszczone powietrze może potęgować objawy tej dokuczliwej dolegliwości. Warto zaznaczyć, że omawiany rodzaj wentylacji pomaga w kontrolowaniu poziomu wilgotności powietrza. Dzięki jej użytkowaniu ryzyko pojawiania się grzybów i pleśni wewnątrz budynku staje się znacznie mniejsze. Ponadto, wysokiej jakości powietrze w domu przekłada się na lepsze samopoczucie jego mieszkańców. Dzięki niemu stają się wydajniejsi podczas pracy lub nauki, a poza tym mogą się cieszyć ze zwiększonego komfortu snu.

Zalety wentylacji decentralnej

Montaż wentylacji decentralnej to rozwiązanie przynoszące szereg korzyści. Na początek, należy zaznaczyć, że koszty takiej instalacji są o wiele niższe niż w przypadku wentylacji centralnej. Montaż nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu i może być przeprowadzany nawet w starych budynkach, które zostały poddane termomodernizacji. Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest skuteczne również w przypadku większych budynków. W takich sytuacjach należy postawić na zakup większej liczby jednostek, które zapewnią odpowiednią wentylację dla wszystkich pomieszczeń. Rekuperacja w wersji mini jest niedroga, a jej montaż sprawia, że rachunki za ogrzewanie podczas chłodnych miesięcy stają się o wiele niższe. Taka inwestycja spłaca się po krótkim czasie, a korzystające z niej osoby mogą się cieszyć z ciepłego, wolnego od zanieczyszczeń powietrza.

Zakup wentylacji decentralnej

Podczas dokonywania zakupu opisywanego urządzenia trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednostki wentylacji decentralnej wysokiej jakości powinny być wyposażone w czujniki stężenia CO2 w pomieszczeniach oraz wykazywać takie cechu jak:

  • wysoki wskaźnik odzysku ciepła,
  • łatwość montażu,
  • bezproblemowa konserwacja,
  • cicha praca,
  • możliwość regulowania natężenia przepływu powietrza.

Wentylacja decentralna z odzyskiem ciepła stanowi budżetową alternatywę dla rekuperacji centralnej. Cechuje się wysoką efektywnością i niskimi kosztami instalacji. Może być montowana podczas budowy domu, jak również w czasie termomodernizacji już istniejących budynków. Zapewnia oszczędności związane z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie, a poza tym gwarantuje dostęp do świeżego powietrza przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *