Dlaczego należy oczyścić szambo i jak to zrobić prawidłowo

Dlaczego należy oczyścić szambo i jak to zrobić prawidłowo

Posiadając domek na wsi lub działkę, człowiek stwarza sobie jak najwięcej warunków dla komfortu. Organizując samodzielny system odprowadzania ścieków, często instaluje się szamba i zbiorniki na ścieki. Jednak nawet przy zastosowaniu nowoczesnej technologii przetwarzania materii organicznej, po pewnym czasie trzeba wypompować ścieki i samo szambo. Ma to na celu uniknięcie szybkiego napełniania się zbiornika.

Wiele osób błędnie sądzi, że może to zrobić samodzielnie, ponieważ wymaga to specjalnego sprzętu, który kosztuje dużo pieniędzy.

Co jest potrzebne do wypompowania ścieków z szamb

  1. Zbiornik – Logiczne byłoby myślenie, że ten proces nie jest łatwy do przeprowadzenia we własnym zakresie ze względu na umiejscowienie pod ziemią pojemnika ze ściekami poddanymi recyklingowi. Do czyszczenia tego pojemnika potrzebny będzie zbiornik do transportu odpadów. Najczęściej odbywa się to za pomocą cysterny. Nowoczesne samochody do tych zabiegów mogą podjechać do wszystkich systemów czyszczących (niezależnie od ich lokalizacji).
  2. Rura – Specjalna rura musi mieć określoną wielkość i średnicę, aby mogła dotrzeć do zbiornika z przetworzonymi ściekami.
  3. Kompresor – Przy określonym ciśnieniu układu ciecz unosi się z głębokości studzienki i jest gromadzona w specjalnym pojemniku. Sprężarka musi mieć dobrą wydajność, aby pomyślnie przeprowadzić tę operację.

Czyszczenie mechaniczne szamba

Te metody są naprawdę odpowiedzialne za dosłowne znaczenie słowa „zrób to sam”:

  • Czyszczenie szamba wiadrem i liną jest oczywiście najbardziej ekonomicznym sposobem. Ale nie spełnia żadnych norm sanitarnych, może niekorzystnie wpływać na zdrowie „kanalików”, istnieje również niebezpieczeństwo zanieczyszczenia gleby bakteriami chorobotwórczymi i robakami.
  • Możesz użyć pompy, ale w tym przypadku wykluczony jest tylko bezpośredni kontakt z odpływami, a wszystkie inne niechciane punkty pozostają.

Co więcej, dwie ostatnie metody są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Ponieważ w przypadku korzystania z takich metod można łatwo dostać grzywnę za naruszenie równowagi ekologicznej i zepsuć relacje z sąsiadami przez długi czas.

Co się dzieje po oczyszczeniu podziemnego systemu oczyszczania ścieków

Kiedy odpady są usuwane, pożyteczne bakterie, które są odpowiedzialne za recykling materii organicznej, są również usuwane. Warto wiedzieć, że w naturalnym procesie bakterie te potrzebują dużo czasu, aby się uformować. Aby “przepracować” ten system ponownie w wymaganym trybie, wymagana jest druga “dostawa” preparatów i specjalnych mediów, aby zasiedlić środowisko naturalnie występującymi bakteriami.

Wysoka wilgotność i określona temperatura to warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii. Dostateczną ilość tlenu (prowadzącą do procesu utleniania) uzyskuje się za pomocą specjalnej sprężarki, która wtłacza do szamba specjalny preparat z bakteriami, zwiększając ich liczbę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *