Czy w Warszawie opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem?

Czy w Warszawie opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem?

Warszawa to aktualnie największy rynek nieruchomości w Polsce. Jeżeli do inwestycji zniechęca Cię niskie oprocentowanie lokat bankowych, rozważ zakup mieszkania pod wynajem. Stopa zwrotu wynosi od 5 do 6 proc. netto w skali roku.

Mieszkanie pod wynajem – lista najlepszych dzielnic

Chcesz zarabiać na rynku nieruchomości? Podstawową kwestią jest wybór lokalizacji. Największe szanse na pełne obłożenie będziesz miał, jeżeli zakupisz mieszkanie w jednej z następujących dzielnic:

  • Śródmieście. Mieszkania w Warszawie położone w ścisłym centrum cieszą się dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Powód jest prosty – idealnie nadają się one pod wynajem krótkoterminowy, a oferować można je m.in. turystom.
  • Mokotów. To kolejna popularna dzielnica Warszawy. Inwestorzy, którzy decydują się kupić mieszkanie na Mokotowie, z reguły nie narzekają na brak zainteresowania. Najemców zachęca dobra komunikacja z centrum i dużo zielonych miejsc, które pozwalają na aktywny wypoczynek.
  • Żoliborz. To kolejny rejon Warszawy, w którym warto kupić mieszkanie pod wynajem. Powody są identyczne jak w przypadku Mokotowa – dobre połączenie z centrum, kameralne osiedla i dużo zieleni.

Kupując mieszkanie zlokalizowane w pozostałych dzielnicach, również możesz liczyć na atrakcyjny zarobek, o ile zadbasz o to, aby lokal był atrakcyjnie położony.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lokalu pod wynajem?

Lokalizacja to jeden z kluczowych czynników podczas poszukiwań mieszkania pod wynajem. Jednocześnie kierowanie się wyłącznie położeniem nieruchomości nie wystarczy – pod uwagę musisz wziąć również to, komu będziesz oferować mieszkanie.

Jeżeli za docelową grupę najemców uznajesz:

  • Studentów – rozważ zakup dużego mieszkania i następnie wynajmuj poszczególne pokoje. Ze względów ekonomicznych studenci rzadko kiedy decydują się na wynajem całego mieszkania – większość z nich poszukuje urządzonego pokoju.
  • Rodziny z dziećmi – mieszkanie powinno mieć co najmniej 2 pokoje. Najlepiej, aby lokal znajdował się w niewielkiej odległości od placówek edukacyjnych, przychodni zdrowia i firm.
  • Przedsiębiorców – Warszawa to miasto biznesu. Jeżeli celujesz w gości z zagranicy lub innych miast Polski, dobrym rozwiązaniem będzie zakup apartamentu. Wówczas możesz zarabiać na wynajmie krótkoterminowym.

Analogicznie jak przy zakupie każdej innej nieruchomości konieczne będzie też sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w Warszawie?

To kwestia indywidualna – zarobek zależy od wielu czynników. Wśród nich wskazać należy na: docelową grupę najemców, lokalizację mieszkania, jego standard, metraż czy wybraną przez Ciebie strategię inwestycyjną (wynajem krótkoterminowy, wynajem długoterminowy). Jeżeli nie mieszkasz w Warszawie, to dodatkowym kosztem będą usługi wyspecjalizowanej agencji, która w Twoim imieniu będzie zarządzać najmem.

Mimo że parametrów wpływających na zysk z wynajmu jest wiele, według specjalistów realny zwrot, jaki można uzyskać, oscyluje w granicach od 5 do 6 proc. netto w skali roku. To dużo w porównaniu z lokatą bankową czy innymi popularnymi sposobami inwestowania środków. W rezultacie możesz zarabiać nawet wówczas, gdy zdecydujesz się sfinansować zakup nieruchomości z kredytu bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *