Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Wybór oświetlenia do pomieszczenia jest ważniejszy niż może Ci się wydawać. Szczególnie do sypialni, która pełni kilka funkcji na raz. Jest miejscem odpoczynku, snu, a czasem pracy lub nauki. Dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia jest tak ważny. Zobacz ciekawe i praktyczne pomysły na oświetlenie do sypialni. 

Światło ciepłe i światło zimne 

Na sam początek zadaj sobie pytanie czy wiesz jaka jest różnica między światłem ciepłym (pomarańczowym), a światłem zimnym (niebieskim/białym). Zapewne zwróciłeś/aś uwagę na różnice między np. światłem w dużym sklepie, a w salonie fryzjerskim lub innym kameralnym miejscem. W galeriach handlowych, ale też szkołach czy nawet biurach bardzo często stosuje się jarzeniówki, które emitują światło niebieskie. Mimo, że bardzo wyraźnie oświetlają pomieszczenia, to są męczące dla oczu i nie sprzyjają ani wyciszeniu, ani skupieniu. 

Dlatego w sypialni zastosuj światło i ciepłej barwie. Może być lekko żółte lub pomarańczowe. Takie, które będzie przyjemne i nie męczące dla oka. To najlepszy wybór na oświetlenie główne, jednak nie sprawdzi się np. przy biurku. Oświetlenie sypialni nie składa się z jednej lampy, a kilku. Zobacz jakie oświetlenie wybrać, do poszczególnych czynności.

Lampka nocna 

Światło ciepłe jest wyciszające i uspokajające. Przygotowuje organizm do snu. Jednak jeśli należysz do grupy, które lubią czytać przed snem, to wiesz, że pomarańczowe światło nie nadaje się do tego najlepiej. Dlatego warto wybrać wariant lampki nocnej, która ma dodatkowe reflektory. Z jednej strony emituje ciepłe światło, z drugiej nieco zimniejsze, które oświetli strony książki. Innym rozwiązaniem są lampki z neutralną barwą światła, którą możesz ocieplić abażurem. 

Pamiętaj, żeby zawsze wyłączać światło do snu. Jeśli jednak nie jesteś zaprzyjaźniony z całkowitą ciemnością lub chcesz stworzyć romantyczny klimat w sypialni, to na szafkę nocną postaw dodatkową małą lampkę. Ciekawym pomysłem jest lampa księżyc, która imituje odbite światło satelity. Nie oświetla całego pokoju, a emituje delikatnym światłem w najbliższej okolicy. W dodatku możesz zmienić kolor lampki i biały zamienić na czerwony, pomarańczowy, niebieski lub zielony. 

Oświetlenie biurka i toaletki 

Biurko i toaletka rządzą się swoimi prawami. Światło przy biurku powinno być dosyć zimne, tak żeby dobrze oświetlało pracę. Podobnie przy toaletce, gdzie wykonuje się makijaż. Tutaj najlepiej wybrać oświetlenie, które będzie odzwierciedla światło naturalne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *