Kret to niepozorne, małe zwierzę, które mimo sympatycznego wyglądu może wyrządzić poważne szkody np. podkopać korzenie roślin, na skutek czego zaczną usychać czy zniszczyć trawnik swoimi kopcami. Dlatego ogrodnicy od zawsze szukają sposobów na skuteczne pozbycie się go ze swoich działek.
Na początku należy poznać wroga
Na naszej szerokości geograficznej występuje kret europejski o wadze ok. 120 g i długości do 20 cm, który wielkością przypomina świnkę morską. Posiada gęste, czarne futro pokryte włosami bardzo wyczulonymi na drgania. Choć ma słaby wzrok, jego słuch jego wyjątkowo dobry i może wychwycić nawet najdrobniejsze ruchy. Jest drapieżnikiem z zaostrzonym ryjkiem, zastawem 44 ostrych zębów oraz błoniastymi łapami służącymi do kopania podziemnych korytarzy. Największą aktywność wykazuje nocą. Wówczas jest w stanie wydrążyć nawet kilometr ziemi. Zwykle jego niecną działalność prowadzi od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Metody walki z kretem
Pozbycie się kreta nie należy do łatwych zadań. Może przebywać w ogrodzie nawet kilka tygodni i gdy wydaje się, że udało się go pozbyć, następnego ranka na trawniku zobaczymy nowe kopce. Istnieje jednak kilka sposobów na skuteczną walkę z kretem:
1. Kretopułapki
Są to akcesoria o walcowatym kształcie z zapadkami, które sprawiają, że kret nie może się wydostać z ich wnętrza. Aby złapać szkodnika, należy umieścić pułapkę w jego korytarzu i co jakiś czas sprawdzać, czy się do niej do dostało, gdyż krety są w stanie przeżyć bez pożywienia jedynie 10 godzin. Jeśli zaobserwuje się, że zwierzę weszło do pułapki, trzeba ją wyjąć i wypuścić zwierzę jak najdalej od swojej działki.
2. Preparaty przeciw kretom
Na rynku dostępne jest kilka typów odstraszaczy na krety. Zalicza się do nich m.in.: siatki, świece dymne i urządzenia dźwiękowe. Wśród ogrodników popularne są również granulaty i płyny do rozpuszczania w wodzie, które wlewa się do kopca. W wyniku reakcji chemicznej dochodzi do uwolnienia silnie drażniącego gazu, który zmusza zwierzę do opuszczenia zajmowanego miejsca.
3. Naturalne metody
Kreta można pozbyć się również przy pomocy domowych sposobów, tzn. podkładając do nory różne substancje organiczne nietolerowane przez krety np.:
- czarny bez,
- czosnek,
- aksamitki,
- komosę,
- sierść zwierząt,
- ludzkie włosy.
Warto wiedzieć, że krety nie znoszą również zapachu spleśniałej cytryny i octu.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Dobrym sposobem na oszczędzenie sobie mozolnej walki z kretami jest powzięcie odpowiednich działań, zanim szkodnik pojawi się na działce. Dlatego przed zaplanowaniem ogrodu i zasianiem trawnika, warto rozłożyć specjalną siatkę na krety, która zapobiegnie przedostaniu się zwierzęcia na nasz teren. Dzięki temu w przyszłości uniknie się przykrych niespodzianek w postaci martwych roślin.