Cień czy słoneczna wystawa? – jak dobrać rośliny do warunków w ogrodzie

Cień czy słoneczna wystawa? – jak dobrać rośliny do warunków w ogrodzie

Czym kierować się przy wyborze roślin do ogrodu?

Do ogrodu należy wybrać takie gatunki roślin, które dobrze poradzą sobie w warunkach, które w nim panują. Ponadto warto dobrać rośliny do wilgotności gleby.

Rośliny, które świetnie radzą sobie w cieniu

Rośliny do miejsc zacienionych, które dobrze znoszą suszę to np. bergenia, dzwonek Poszarskiego, bodziszek, jasnota plamista czy konwalia majowa.

To, że rośliny będą rosły w cieniu nie oznacza, że będą niewidoczne. Wiele z nich ma ozdobne kwiaty lub liście i pięknie eksponują zacieniony zakątek. Takimi roślinami są m.in:

– brunera wielkolistna (odmiany o biało-zielonych liściach), epimedium czerwone, funkie, gajowiec żółty, miodunka pstra, paprocie, rodgersje, liczne odmiany berberysu Thunberga i trzmieliny – mają ozdobne liście

– ciemiernik biały, bodziszki, fiołki,dzwonek szerokolistny, jarzmianka większa, miodunki, pierwiosnki, parzydło leśne, przylaszczka pospolita, tawułki, hortensja, azalia, kamelie i różaneczniki – ozdobne kwiaty.

Na słonecznej wystawie

Na słonecznych wystawach również możemy posiadać piękne okazy roślin. Możesz w takich miejscach skomponować kipiący kolorami dywan utkany w klasycznym stylu złożony z trzech typów roślin – niskich gatunków okrywowych, popularnych w ogrodach skalnych (goździki postrzępione, przypołudnik Coopera), nieco wyższych bylin i traw (pokośliny, szałwie, szanty, czyściec, ostnica) oraz wysokich akcentów (juki, penstemony, czosnki ozdobne, dziewanny). Podział na trzy poziomy wpływa na  przejrzystość i zapewnia niższą temperaturę oraz cień u podstaw roślin, dzięki czemu dłużej utrzymują wilgoć. Jednak wszystkie wymienione rośliny to gatunki odporne na suszę i nie wymagające szczególnie urodzajnej gleby. Ponadto mogą też rosnąć na modnych żwirowych rabatach, pasujących do nowoczesnych domów.

Jak dbać o rośliny w ogrodzie

Pamiętaj, że rośliny uprawiane na pełnym słońcu, nawet te wytrzymałe mogą czasem wymagać szczególnej troski. Co prawda wiele takich gatunków jest odporna na suszę i nie potrzebuje częstego podlewania, jednak sam sposób wykonywania zabiegu ma znaczenie – rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem, natomiast podlewanie w godzinach południowych nie jest wskazane. Należy przy tym unikać oblewania liści i kwiatów, ponieważ stwarza to ryzyko poparzenia tych części rośliny. Dodatkowo dla bujnego kwitnienia i wzrostu cenne okazy warto regularnie nawozić. Gatunki, które lubią słoneczne stanowiska, ale jednocześnie są wrażliwe na niedobór wody, powinny być ściółkowane. Warstwa z liści, trocin, kory lub innego organicznego materiału ograniczy wyparowywanie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *