Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkania to coś, o czym marzy każdy. Wszyscy chcą mieć piękne i wygodne mieszkanie, dostosowane do potrzeb i nowoczesne. Wiele osób sięga nawet po kredyty lub chwilówki, by pozwolić sobie na ten krok. Ile więc kosztuje remont mieszkania?

Od czego zależy koszt?

Cena remontu mieszkania może wahać się w zależności od wielu czynników. Wpływ mają lokalizacja, rozmiar mieszkania, zakres prac remontowych, wybrana firma remontowa a zwłaszcza wybrane materiały. Zasadniczo kosmetyczne poprawki, takie jak malowanie ścian, wymiana paneli podłogowych czy zasłon nie kosztują zbyt wiele. Jednak większość remontów nie kończy się na tak podstawowych czynnościach. 

Koszt gruntownego remontu

Gruntowny remont to taki, który wymaga większych zmian strukturalnych w mieszkaniu. Wliczamy w to przeniesienie lub zmiana kształtu ścian, modernizację instalacji elektrycznej czy hydraulicznej, wymianę okien czy drzwi. W zależności od zasięgu remontu i użytych materiałów koszt remontu standardowego mieszkania może wynieść kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet ponad sto tysięcy złotych. 

Czym większe mieszkanie, tym większy koszt remontu. Należy liczyć się z tym, że każda firma remontowa bierze pod uwagę wielkość powierzchni, z którą będzie mieć do czynienia. Zdarza się, że remont apartamentowca to koszt kilkuset, a nawet miliona złotych. 

Jakie materiały są najdroższe?

Planując remont mieszkania na pewno będziemy mierzyć się z wyborem materiałów. Ich koszt różni się w zależności od regionu i sytuacji na rynku, lecz istnieją pewne materiały, których cena zawsze jest zdecydowanie wyższa od pozostałych. Mowa o:

  • marmurze i granicie – są to bardzo kosztowne materiały wykończeniowe, lecz mimo to popyt na nie stale rośnie. Cena tych materiałów zależy od jakości, koloru i pochodzenia kamienia. 
  • drewnie – zwłaszcza egzotycznym. Gatunki takie jak palisander, teak czy merbau są wyjątkowo piękne, lecz tak niesamowicie kosztowne. Inne gatunki drewna nie są aż tak drogie, lecz nadal ich cena potrafi zaskoczyć. 
  • ceramice artystycznej – czyli unikalnych i ręcznie robionych płytkach, mozaikach i innych wyrobach, które ze względu na artystyczną wartość i unikalność są drogie i rzadko spotykane. Ich największym walorem jest niepowtarzalność, ponieważ wzory są malowane przez ludzi, a nie przez maszyny

Wycena remontu – co musisz wiedzieć

Najważniejszą kwestią w wycenie remontu jest poznanie cen materiałów oraz oferty wybranych firm remontowych w Twoim regionie. Wiele osób korzysta również z usług architektów lub projektantów wnętrz, co odpowiednio powoduje wzrost kosztów. Mimo to najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z fachowcami, zasięgnięcie ich opinii i porównanie cen robocizny. By osiągnąć całokształt kosztorysu należy pamiętać o dodaniu kosztów wymiany mebli czy innego wyposażenia mieszkania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *