Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu, w szczególności młodych, osób. Wybierając odpowiednie lokum, muszą one zastanowić się, jakie dokładnie kryteria ma spełniać lokal – ważny jest jego metraż, okolica, w jakiej jest położony czy stan techniczny. Niemniej jednak warto rozważyć również kwestię tego, jakie dokładnie mieszkanie bardziej opłaca się kupić – z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Rynek pierwotny – charakterystyka
Mieszkanie z rynku pierwotnego kupujemy zazwyczaj w stanie deweloperskim. Na ogół oznacza to, że na ścianach są położone tynki oraz zamontowane są niezbędne instalacje, jednak nieruchomość wciąż nie nadaje się do użytku – należy jeszcze położyć podłogi, pomalować ściany, umeblować mieszkanie. Nieruchomość z rynku pierwotnego najczęściej kupujemy od dewelopera. Znacznie rzadziej inwestorem jest podmiot publiczny, na przykład miasto. Mieszkania z rynku pierwotnego są zazwyczaj droższe, niż mieszkania z rynku wtórnego. Pod uwagę należy też wziąć fakt, iż sporo środków będziemy musieli przeznaczyć na wykończenie wnętrz.
Zalety mieszkań z rynku pierwotnego
Podstawową zaletą kupowania mieszkania na rynku pierwotnym jest fakt, iż będziemy pierwszymi właścicielami nieruchomości. Wszystkie instalacje są nowe, zatem nie musimy się martwić o ich stan techniczny. Co więcej, zazwyczaj deweloperzy dają nam możliwość dowolnego zaprojektowania wyglądu mieszkania. Oznacza to, że możemy stworzyć dowolną liczbę pomieszczeń już na etapie budowy nieruchomości – oczywiście w ramach ogólnych planach budowy całego budynku. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu domu z rynku pierwotnego. Tutaj bowiem obowiązuje pełna dowolność tego, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie. Warunkiem jest jednak dokonanie zakupu na etapie projektowania mieszkań – zmian nie można wprowadzać, jeśli kupujemy mieszkanie, które zostało już oddane deweloperowi przez firmę budowlaną. Kolejną zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest to, że możemy korzystać z ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Coraz popularniejsze staje się na przykład instalowanie fotowoltaiki na dachach bloków, dzięki czemu mieszkańcy mogą korzystać z odnawialnych źródeł energii, a tym samym oszczędzać. Co więcej, bloki są ocieplone, dzięki czemu możemy cieszyć się komfortem termicznym w mieszkaniu, bez potrzeby dodatkowego dogrzewania go, na przykład zimą. Nowo budowane bloki wyposażone są w parkingi, na których każdy właściciel mieszkania ma zapewnione przynajmniej jedno miejsce postojowe dla swojego samochodu. Same mieszkania posiadają zaś- w zależności od lokalizacji – taras lub sporej wielkości balkon. Oczywiście, nie w każdym nowo wybudowanym bloku znaleźć można takie udogodnienia, jednak na polskim rynku nieruchomości zaczynają one być już normą. Dużą zaletą jest również fakt, iż mieszkanie możemy urządzić całkowicie według własnego zamysłu. Nie musimy przy tym pozbywać się starych mebli, dywanów czy akcesoriów, które w mieszkaniach często zostawiają ich poprzedni właściciele.
Wady mieszkań z rynku pierwotnego
Wydawałoby się, że mieszkanie z rynku pierwotnego posiada wyłącznie zalety, jednak wbrew pozorom nie jest ono wolne od wad. Poważnym problemem okazuje się bowiem sama cena nieruchomości. Nie jest tajemnicą, że obecnie na rynku mieszkaniowym ceny są na bardzo wysokim poziomie. Nieruchomości z rynku pierwotnego są, oczywiście, droższe od tych z rynku wtórnego. Średniej wielkości mieszkanie w większym mieście może kosztować nawet pół miliona złotych. Oczywistym jest, że niewiele osób kupuje dziś mieszkanie za gotówkę – większość z nas finansuje bowiem zakupy kredytem. Niemniej jednak, aby uzyskać kredyt na tak wysoką kwotę, należy wykazać się naprawdę dużą zdolnością kredytową. To zaś wielu osobom zamyka drogę do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Kolejną wadą tychże nieruchomości jest, bardzo często, ich lokalizacja. Dziś bowiem w większym miastach brakuje już wolnej ziemi pod budowę bloków mieszkalnych. Co więcej, sami włodzarze miast otwarcie sprzeciwiają się budowaniu kolejnych budynków – dziś w modzie jest zieleń, a nie beton, zatem władze miejskie stawiają głównie na sadzenie nowych drzew, pasy zieleni czy nawet ścieżki rowerowe. To zaś sprawia, że nowe osiedla mieszkalne często budowane są na obrzeżach miast, które nie są najlepiej skomunikowane z resztą miejscowości. Oczywiście, dla osób, które szukają wytchnienia i ciszy, będzie to zaletą. Niemniej jednak w kontekście chociażby dojazdów do pracy czy dowożenia dzieci do szkoły mieszkanie na obrzeżach może okazać się problematyczne. Możemy więc szukać mieszkań, które położone będą nieco bliżej centrum miasta, jednak musimy przy tym liczyć się z o wiele wyższą ich ceną. Mieszkanie z rynku pierwotnego nie jest też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pilnie wprowadzić się do niego. Niestety, od momentu podpisania umowy do momentu oddania mieszkania często mija kilka , a nawet kilkanaście miesięcy. Co gorsza, mieszkanie musimy jeszcze gruntownie wykończyć, co odwleka w czasie moment wprowadzenia się do niego.
Rynek wtórny – charakterystyka
Mieszkanie z rynku wtórnego to inaczej, w mowie potocznej, mieszkanie z drugiej ręki. Oznacza to, że kupujemy je w ramach transakcji prywatnej, od poprzedniego właściciela. O ile mieszkania z rynku pierwotnego to zazwyczaj nieruchomości położone w blokach, ewentualnie domy wolno stojące, to mieszkanie z rynku wtórnego może być położone na przykład w kamienicy lub w zabytkowym budynku. Same warunki, na jakich przeprowadzana jest transakcja, ustalane są przez strony indywidualnie. Czasami właściciele pozbywają się bowiem wszelkich mebli oraz przedmiotów własnych, czasem zaś pozostawiają je w mieszkaniu. Właściciele mogą, choć nie muszą brać na siebie kosztów remontu mieszkania.
Zalety mieszkania z rynku wtórnego
Główną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ogromny wybór nieruchomości. Na rynku wtórnym każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem sprzedaje się zarówno mieszkania niemalże nowe, jak i takie, które znajdują się w zabytkowych, stuletnich kamienicach. To zaś powoduje, że możemy znaleźć nieruchomości, które zlokalizowane będą w dogodnym dla nas miejscu. Na rynku wtórnym kupimy mieszkanie w centrum miasta, znajdziemy też nieruchomości położone na jego obrzeżach. Właściciele mieszkań często odnawiają je przed oddaniem do sprzedaży, co znacznie redukuje koszty przeprowadzenia ewentualnego remontu. Mieszkania z rynku wtórnego to często nieruchomości “pod klucz”, czyli takie, do których możemy się od razu wprowadzić. Oczywiście, często w takich mieszkaniach zmieniamy układ pokoi czy ustawienie mebli, jednak w razie potrzeby nadają się one do zamieszkania bezpośrednio po podpisaniu umowy sprzedaży. Jest to ogromna zaleta dla osób, które nie mogą zbyt długo czekać na nowe lokum. Nieruchomość z rynku wtórnego zwykle kosztuje mniej, niż z pierwotnego. Cena zależy także od innych czynników, na przykład lokalizacji czy stanu technicznego, niemniej jednak zwykle za mieszkanie z drugiej ręki zapłacimy przynajmniej trochę mniej. Cenę możemy dodatkowo negocjować – ostatecznie transakcja ma charakter całkowicie prywatny, a więc jaką cenę ustalą strony, taka zostanie przyjęta w umowie. Inaczej jest na rynku pierwotnym – tutaj bowiem ceny są sztywno ustalone i zwykle nie podlegają większym negocjacjom.
Wady mieszkania z rynku wtórnego
Tak jak w przypadku rynku pierwotnego, mieszkania z rynku wtórnego nie są wolne od wad. Nowi właściciele nigdy bowiem nie mogą pewni, w jakim dokładnie stanie kupują nieruchomość. Oczywiście, możemy poprosić o dokumentację techniczną mieszkania, jednak w praktyce może okazać się, że za jakiś czas będziemy musieli na przykład wymienić instalację wodną czy elektryczną. W wielu przypadkach, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, będziemy musieli przeprowadzić w nim remont. Mowa tutaj nie o drobnych korektach, które nie utrudniają nam życia, a o dużych przedsięwzięciu remontowym, które obejmuje na przykład wymianę podłóg, instalacji czy malowanie ścian. Czasami bowiem mieszkania z rynku wtórnego sprzedawane są po atrakcyjnej cenie, jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Wtedy też musimy do ceny transakcyjnej, jaką przyjdzie nam zapłacić za nieruchomość, dołożyć koszty jej remontu. Pamiętajmy, że kupując mieszkanie na przykład w zabytkowej kamienicy, na przeprowadzenie wielu prac remontowych będziemy potrzebowali zgód. Ich uzyskanie może pochłonąć sporo czasu. Warto pamiętać, że uzyskanie wymarzone układu mieszkania w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego może okazać się bardzo trudne. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż pewnych ścian nie wolno nam w żadnym przypadku przestawiać – może to bowiem spowodować zachwianie się konstrukcji całego budynku. Warto przy tym pamiętać, że mieszkania z tak zwanego starego budownictwa często posiadają różnego rodzaju ścianki, które mogą nam przeszkadzać, jednak nie wolna nam ich usuwać.
Co warto wybrać?
Wiemy już, jakie wady i zalety charakteryzują rynek pierwotny nieruchomości oraz wtórny. Niemniej jednak trudno jest jednoznacznie ocenić, na którym z nich warto dziś kupić mieszkanie. W praktyce bowiem największą rolę może grać cena – mieszkania z rynku pierwotnego mogą się bowiem okazać zbyt drogie, w szczególności dla młodych osób. Z drugiej jednak strony osoby, które cenią sobie komfort i nowoczesność, zwykle wybierają mieszkania z rynku pierwotnego. Obecnie rynek nieruchomości jest bardzo bogaty, lecz jednocześnie zróżnicowany. Oznacza to, że inne warunki panują na przykład w Warszawie, inne zaś w Olsztynie. Warto więc zawsze sprawdzać, jak dokładnie wygląda sytuacja na naszym, lokalnym rynku nieruchomości. Należy również określić swoje własne potrzeby oraz preferencje czy priorytety, które dotyczą mieszkania, jakie chcemy kupić. Podjęcie decyzji dotyczącej tego, jak jaką właściwie nieruchomość się zdecydować, nie jest proste. Co więcej, sprawę należy bardzo dokładnie przemyśleć, bowiem często zakupu mieszkania dokonujemy tylko raz w życiu, zatem warto postawić na nieruchomość, która będzie nam mogła służyć przez lata.