Schody jako niezbędny element łączący dwie kondygnacje mieszkania czy domu muszą być odpowiednio zaprojektowane, tak by były funkcjonalne, a jednocześnie nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni. Jakie schody zajmują w domu najmniej miejsca? Na które warto się zdecydować?
Schody wewnętrzne modułowe – świetna alternatywa dla schodów betonowych
Są zwolennicy schodów betonowych, jednak trzeba przyznać, że są one nie tylko skomplikowane w budowie, gdyż wymagają wykonania szalunku, ale i masywne, co sprawia, że zajmują sporo przestrzeni. Jeżeli chce się zachować we wnętrzu wrażenie lekkości, to zdecydowanie lepiej postawić na schody modułowe. Schody oparte na lekkiej, acz stabilnej i solidnej konstrukcji zapewniają więcej światła we wnętrzu, a także możliwość zagospodarowania każdego kąta, także przestrzeni pod schodami. Nie trzeba przy tym decydować się na gotowe rozwiązania, gdyż można zaprojektować schody idealnie dopasowane do potrzeb. Warto zapoznać się z ofertą na stronie: https://montazschodow.pl.
Specjaliści dokonają niezbędnych pomiarów, by przygotować schody o odpowiedniej szerokości i wysokości stopni. Dzięki temu schody będą wygodne, ale i bezpieczne dla każdego użytkownika. Jest wiele elementów, które mogą zostać poddane modyfikacji względem podstawowego projektu danych schodów. Można wybrać prosty bieg schodów, ale i z zabiegiem – 1/2 lub 1/4. Modyfikacji może podlegać również materiał stopni. Do wyboru jest buk albo dąb. Warto podkreślić, że stopnie schodów wykonywane są z certyfikowanego drewna FSC®. Metalowa konstrukcja schodów jest malowana proszkowo, dlatego każdy klient ma do wyboru kilka kolorów, od bieli, przez czerń, aż po srebrne odcienie. Do tego można wybrać także sposób wykończenia balustrady – z pionowym lub poziomym wypełnieniem. Schody wewnętrzne modułowe zajmują naprawdę mało miejsca i sprawdzą się nawet w niewielkich wnękach.
Jak dobrać schody, by zajmowały jak najmniej miejsca?
Istotne znaczenie ma nie tylko konstrukcja schodów, ale i prawidłowe dokonanie pomiarów. Poza schodami modułowymi można wybrać także kręcone. Ze względu na konstrukcję opartą na słupie i spiralne usytuowanie stopni zajmują nawet mniej miejsca od modułowych. Na pewno są też ciekawym elementem architektonicznym wnętrza. Niezależnie, czy decydujecie się na schody modułowe czy spiralne, istotne znaczenie ma dokonanie właściwych pomiarów. Tutaj nie trzeba się martwić, bo specjaliści mogą zrobić to za Was. Warto jednak wiedzieć, jakie rozwiązania sprawią, że schody będą zajmować mniej miejsca. Zamiast schodów z prostym biegiem, lepiej wybrać te z zabiegiem, gdyż wtedy można dodatkowo zaoszczędzić przestrzeń. Przed wykonaniem schodów konieczne są pomiary długości i szerokości otworu montażowego, wysokości kondygnacji od podłogi do podłogi, grubości stropu czy też długości i szerokości zabiegu schodów.
W ten sposób mogą powstać schody idealnie dopasowane do danej przestrzeni, a przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Jeśli otwór schodowy przypada na środku pomieszczenia, to dobrym wyborem na pewno będą schody spiralne. Jeśli kondygnacje mają być połączone blisko ściany, to schody modułowe będą najkorzystniejszym rozwiązaniem i pozwolą na zagospodarowanie przestrzeni pod nimi choćby zabudowę półek i stworzenie biblioteczki.