Wiosna już w pełni, a co za tym idzie, trzeba zadbać o swoje rośliny. Kwiaty doniczkowe potrzebują wartości odżywczych zawartych w ziemi, a ta pora roku jest idealna do przesadzenia ich do świeżego podłoża. Nie wystarczy ich tylko nawozić, ponieważ nic to nie da, gdy ziemia jest wyjałowiona. Nie posiada ona wtedy pożądanych wartości odżywczych, nie przepuszcza powietrza do ziemi, a dodatkowo wygląda po prostu brzydko przez pokrywający ją osad albo przez jej formę, czyli zbutą skorupę. Przesadzanie kwiatków jest często niedoceniane, a przecież nie ma w tym nic trudnego.
Kiedy przesadzać rośliny?
Przede wszystkim należy przesadzić roślinę, gdy nie mieści się już w doniczce. W przeciwnym razie może zacząć gubić liście, w konsekwencji czego straci swój ładny wygląd. Korzenie potrzebują miejsca do rozwoju, a zbyt rozrośnięta roślina w za małej doniczce może dodatkowo nie być stabilna i się przewracać. Nadmierny rozrost korzeni można poznać po tym, że wystają one przez otwory na dnie doniczki albo wychodzą na wierzch. Innym objawem zbyt dużych już korzeni jest woda, którą podlewa się roślinę – jeśli nie zostaje ona w ziemi, tylko od razu niemal cała przelatuje do podstawki, wtedy jest to sygnał, że czas na przesadzenie. Kolejnym objawem jest biały osad, który utrzymuje się na powierzchni ziemi.
Jak przesadzać rośliny? Krok po kroku
Jak przesadzać kwiaty? Na początku trzeba podlać roślinę i poczekać aż ziemia wchłonie wodę. Dzięki temu łatwiej będzie można wyjąć korzenie z doniczki. Na dnie nowej doniczki umieszcza się kamyki lub drobny żwir, co pomoże odprowadzić nadmiar wilgoci. Następnie czas na wsypanie świeżej ziemi. Gdy wszystko już jest gotowe, należy ostrożnie wyjąć roślinę ze starej doniczki, a pomoże w tym opłukanie jej od dołu oraz od strony ścianek, w razie problemów można też użyć dłuższego noża. Po wyjęciu trzeba usunąć starą ziemią oraz nadgniłe korzenie. Jeśli są one uszkodzone, należy je przyciąć. Warto także spryskać specjalnym preparatem, który pomoże im rosnąć. Trzeba uważać by nie przyciąć grubych korzeni, z którymi należy obchodzić się delikatnie.
Gdy wszystko już gotowe, należy włożyć przesadzaną roślinę na środek nowej doniczki, ale w taki sposób, by jej korzenie nie zawijały się w górę. Potem korzenie trzeba przysypać świeżą ziemią i ją ucisnąć. Na koniec należy dosypać ziemi do granicy 1-2 cm do końca doniczki. Od razu po przesadzeniu rośliny trzeba ją podjąć i ustawić w miejscu zbyt nienasłonecznionym. Warto pamiętać, by nie podlewać rośliny przez następne 2-3 dni, ponieważ wtedy jej korzenie będą szukały w nowej ziemi wody. Można jedynie ją zraszać, gdy dni są upalne. Trzeba też wiedzieć, że nie można od razu nawozić rośliny po przesadzeniu, ponieważ nowa ziemia zapewnia jej i tak wystarczająco dużo wartości odżywczych. Po miesiącu można już ją nawozić, a najlepiej jest zacząć od nawozów organicznych, ponieważ mimo zachowanej dużej ostrożności przy przesadzaniu, jest praktycznie nieuniknione delikatne uszkodzenie korzeni. Zalecane jest, by nowa doniczka była większa o około 2-3 centymetry od poprzedniej.