Przeciekający dach – przyczyny i naprawa

Przeciekający dach – przyczyny i naprawa

Po obfitych opadach deszczu Twój dach zaczął przeciekać, powodując pęknięcia oraz żółte plamy na suficie? Do takich sytuacji bardzo często dochodzi w kamienicach oraz domach, które budowane były starymi metodami. Nie jest jednak powiedziane, że w nowoczesnym budownictwie nie może dojść do przecieków. Każdy dach posiada bowiem newralgiczne miejsca, które bardziej niż inne narażone są na przeciekanie. Zobacz, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i jak pozbyć się tego problemu.

Przyczyny przeciekania dachu

Tak jak już wspomnieliśmy, na każdym dachu są miejsca mniej lub bardziej podatne na przecieki podczas ulewnych deszczy. Przyczyn przeciekającego dachu może być naprawdę wiele i każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny oraz sposobów naprawy. Najczęściej powodem nieszczelności są: źle zamontowane obróbki blacharskie, uszkodzone folie dekarskie, źle uszczelnione włazy oraz okna dachowe, czy po prostu nieprawidłowo ułożone pokrycie dachowe.

Podczas budowy niekiedy dochodzi do błędów, które mogą dać o sobie znać podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Oczywiście nie należy ich bagatelizować, a przeciekający dach należy naprawić jak najszybciej to możliwe. Najbardziej podatnym na przecieki miejscem na dachu jest okolica komina i włazów. Są to miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas szukania przyczyn przecieku.

Skutki przeciekającego dachu

Prócz wspomnianych już pęknięć oraz żółtych plam na suficie, skutki przecieku mogą być o wiele groźniejsze. Często w miejscu, w którym gromadzi się woda, pojawia się grzyb. Zacieki i mokre plamy są więc najmniejszym problemem właściciela mieszkania lub domu. Często najgorsze rzeczy dzieją się w miejscach, których nie widać na pierwszy rzut oka. Ważna jest więc czujność, ponieważ z pozoru niewinny przeciek może stanowić zagrożenie. Szczególnie jeśli do przecieków dochodzi regularnie, należy dokładnie przyjrzeć się połaci dachowej.

Naprawa przeciekającego dachu

W przypadku przecieku dachu należy działać jak najszybciej. Zamalowanie żółtej plamy na suficie nie załatwi sprawy, jeśli problem leży w nieszczelnościach na dachu i błędach budowlanych. Im szybciej zareagujesz, tym większa jest szansa na to, że nie będziesz musiał przeprowadzać kosztownego remontu. Stale kontroluj stan dachu, ponieważ masz szanse zadziałać jeszcze zanim zniszczenia spowodowane przeciekiem wygenerują ogromne koszty. Regularnie też konserwuj dach, aby nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. Część nieszczelności możesz postarać się naprawić samodzielnie. W przypadku większych problemów niezbędna będzie pomoc profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *