Jeśli planujesz remont nieruchomości, jest spora szansa, że po jego zakończeniu (lub jeszcze w jego trakcie) pojawi się konieczność wynajmu kontenera na gruz. Kucie podłóg lub ścian generuje dużą jego ilość, do tego często miesza się on z innymi materiałami budowlanymi i pozostałościami po remoncie.
Nie można pozbyć się go, po prostu wrzucając go do śmietnika, ale nie jest to ogromny problem – wynajem kontenera jest bowiem zazwyczaj bardzo szybki, prosty i bezproblemowy… o ile nie popełnimy pewnych problematycznych pomyłek. Jakich błędów nie można popełniać przy wynajmie kontenera na gruz? Doradzamy!
Nie czekaj do ostatniej chwili
Zazwyczaj wywóz gruzu nie jest usługą, której potrzebujemy bardzo nagle. Z reguły wiemy, na kiedy zaplanowany mamy remont i w związku z tym kiedy będziemy dysponować gruzem do wywozu. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasz wywóz gruzu Gdańsk odbył się bez przeszkód w pożądanym terminie, powinniśmy zamówić kontener odpowiednio wcześniej (co najmniej kilka dni przed datą, w której miałby on być dostarczony).
Próbując zamawiać kontener na ostatnią chwilę, możemy natrafić po prostu na brak dostępnego kontenera, zwłaszcza, jeśli interesuje nas jakiś bardzo popularny rozmiar. W miesiącach zimowych, kiedy mniej się buduje i remontuje, uzyskanie kontenera “od ręki” może być czasami możliwe (chociaż nie zawsze), ale przez resztę roku bywa z tym spory problem.
Dlatego też nie warto ryzykować. Obecnie rezerwacji można w wielu przypadkach dokonać także online, przy pomocy specjalnych formularzy czy kalendarzy, więc naprawdę nie jest to uciążliwe. Wystarczy poświęcić na to chwilę 4-5 dni przed datą, w której chcielibyśmy, aby pod naszym domem pojawił się kontener – i gotowe.
Nie wybieraj rozmiaru kontenera na chybił-trafił
Nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru kontenera, czy to na gruz, czy innego. Można wyróżnić zarówno kontenery małe, jak i średnie oraz duże. Każdy więc powinien być w stanie znaleźć taką opcję, która będzie odpowiednia w jego przypadku. Oczywiście, rzadko kiedy trafimy z rozmiarem całkowicie idealnie, ale nie powinniśmy wybierać go na chybił trafił.
Za duży kontener oznacza bowiem niepotrzebne przepłacanie (ponieważ i tak musimy zapłacić za wynajem całego kontenera), a za mały, brak odpowiedniej ilości miejsca na cały nasz gruz. Pamiętaj, że pojemność kontenera jest wskazywana w metrach sześciennych, często na stronach różnych usługodawców można też znaleźć dokładną długość, szerokość i głębokość kontenera (te dane mogą się przydać do tego, aby ustalić, czy zmieści się on na naszej posesji).