Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która umożliwi nam prace na wysokościach, takie jak naprawa, konserwacja, a także samo wznoszenie budynków. O ile nie jesteśmy firmą ściśle specjalizującą się we wznoszeniu budynków, ocieplaniu bloków czy innych naprawach, powinniśmy dobrze przeanalizować czy w naszym przypadku zakup rusztowania jest konieczny. Są to bowiem dość kosztowne inwestycje i zwyczajnie nie dla każdego będą opłacalne. Mamy natomiast możliwość wynajęcia rusztowania na określony czas w korzystnej cenie.
Czy opłaca się kupić rusztowanie
Oczywiście skupimy się na działaniach firm na terenie naszego kraju. Oznacza to, że nawet te największe firmy nie będą korzystały z rusztowań przez okrągły rok. Dlaczego? Z powodu pogody. Z rusztowań korzystamy najczęściej na zewnątrz budynków. Zatem prace uzależnione są w dużej mierze od warunków atmosferycznych. A jak wiadomo z tym jest różnie nawet w lecie, a z kolei zimą, wyklucza pracę całkowicie. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym czy zwróci nam się koszt zakupu rusztowania, musimy przeanalizować zarówno to ile mamy pracy przy której będą nam potrzebne, jak i w jakich okresach będziemy mogli korzystać z zakupionych rusztowań.
Zakup rusztowania to nie jedyna cena jaką musimy ponieść. Jeśli się na to zdecydujmy musimy także doliczyć koszty przechowania, transportu oraz konserwacji. To znacząco wydłuża okres zwrotu takiej inwestycji. Na pierwszy rzut oka koszty te są jednak niewidoczne, dlatego często są pomijane przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
To co z pewnością przemawia na plus kupna własnego rusztowania, to fakt, że możemy z niego skorzystać o każdej porze dnia i nocy. W przypadku gdy przedłuży nam się zlecenie nie musimy się o nic martwić.
Wynajem rusztowań
Znaczącą rolą przy wyborze opcji zakupu bądź wynajmu jest cena. Jeśli chodzi o jednorazową usługę, wynajem w tym przypadku bezapelacyjnie wygrywa. Jeśli więc nie specjalizujemy się w pracach na wysokościach i tego typu usługi świadczymy sporadycznie, z całą pewnością korzystniejszy będzie dla nas wynajem.
Wynajmując rusztowania Kraków, każdorazowo możemy dopasować jego rodzaj i wielkość do prac, które będziemy realizować. Do tego firma świadcząca usługi wynajmu rusztowań pomoże nam wybrać typ konstrukcji w oparciu o wymiary i specyfikę obiektu. Wiele firm w cenie oferuje także montaż, a po zakończonej pracy, demontaż wynajmowanego rusztowania. Nie musimy się tak naprawdę niczym martwić.
Jeśli decydujemy się na wynajem rusztowań pod konkretne zlecenia, nie musimy także ponosić kosztów konserwacji, napraw czy przechowywania. Jak wiadomo rusztowania mimo, że składają się z części, w dalszym ciągu po rozłożeniu wymagają sporo przestrzeni. Jeśli wykonujemy prace budowlane i remontowe nie zawsze nawet mamy odrębne biuro, a z klientami spotykamy się w ich domach. Magazynowanie rusztowań w czasie kiedy z nich nie korzystamy będzie wymagało od nas dodatkowo wynajęcia pomieszczeń, w których możemy je składować.
Firma budowlana – kupić czy wynająć rusztowanie
Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie co będzie dla nas korzystniejsze musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym jak często będziemy potrzebowali w naszej pracy rusztowanie. Szybko będziemy mogli policzyć jak szybko zwróci się inwestycja i w związku z tym, czy bardziej opłacalny będzie zakup czy wynajem.