Czy warto zainwestować w drabinę z atestem?

Czy warto zainwestować w drabinę z atestem?

W każdym domu czy ogrodzie trzeba czasem popracować na wysokości. Drabina w tym przypadku jest niezastąpiona. Drabina używana jest podczas remontów, w czasie mniejszych napraw w domu, czy chociażby wtedy gdy podcinamy gałęzie w ogrodzie. Warto więc trochę dłużej zastanowić się przed jej zakupem, aby nasza decyzja była podjęta w stu procentach słusznie. Czym powinna charakteryzować się dobra drabina? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Czy warto zainwestować w drabinę z atestem?

Atest — dokument, który potwierdza jakość produktu lub zgodność jego wykonania z obowiązującymi normami prawnymi. Wystawiany jest przez instytucję upoważnioną do oceny jakości towarów.

Rodzaje drabin

Dzisiejszy rynek jest pełen modeli drabin. Drabiny aluminiowe różnią się gabarytem, stabilnością, wysokością oraz kilkoma innymi charakterystycznymi cechami. Na początku powinniśmy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie naszej drabiny. Należy założyć, że drabina do ogrodu będzie inna niż drabina przeznaczona dla małego mieszkania. Pamiętajmy, że podczas wyboru odpowiedniej drabiny, warto zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinna być ona stabilna i antypoślizgowa. Zainteresowanie się tematem, powinno szybko pomóc nam, podjąć odpowiednią decyzję. Zamierzamy przecież kupić sprzęt, który będzie służył nam przez lata, a nie jednorazowo.

Drabina rozstawna — przeznaczona jest przede wszystkim do prac wewnątrz domu. Możemy znaleźć modele zarówno dwuelementowe, jak i typy wysuwane. Te drugie świetnie sprawdzą się wtedy, kiedy mamy do czynienia z wysokością około 3-5 metrów.

Drabina przystawna — wymaga podparcia w postaci np. ściany. Składa się przeważnie z belek połączonych szczeblami. Może mieć różną wielkość, więc świetnie powinna sprawdzić się w ogrodzie, na budowie czy w wysokich domach. Jeśli zdecydujemy się na wybór tego rodzaju drabiny, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w dodatkowe zaczepy, przy pomocy których będziemy mogli przymocować nasz sprzęt do podparcia.

Drabina z atestem

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu, którego solidność, bezpieczeństwo i jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty i normy, takie jak PN EN 131-3. To gwarancja tego, że kupiony przez nas produkt będzie bezproblemowo sprawdzał się przez długie lata. Będziemy mogli wykorzystywać go do różnych, również tych trudniejszych zadań, bez obawy, że nasze zdrowie i życie będzie zagrożone. Kupno tańszego jednak nieatestowanego modelu to ryzyko, które prędzej czy później przyniesie bolesne konsekwencje.

Dwa wyżej wymienione modele, powinny w zupełności wystarczyć podczas prac ogrodowych, jak i remontów. Przy projektach bardziej zaawansowanych możemy użyć drabiny teleskopowej czy też drabiny przegubowej. Modele te cechują się większą długością i stabilnością konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *