Budowa domu pasywnego. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Budowa domu pasywnego. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Jako społeczeństwo zaczynamy coraz bardziej zdawać sobie sprawę z tego, do jakiego stanu doprowadziliśmy środowisko naturalne. Dlatego życie w zgodzie z ekologią stało się jednym z wszechobecnych trendów. Istnieje wiele sposobów na to, aby je praktykować. Na stan środowiska naturalnego mają bowiem wpływ wybory, których dokonujemy na co dzień, od tych drobnych – chociażby artykułów spożywczych i tekstylnych, które wkładamy do sklepowych koszyków, po największe i najważniejsze inwestycje. Jedną z nich może być budowa domu pasywnego.

Domy pasywne i energooszczędne a ekologia

Możliwe, że o budowie domów pasywnych słyszysz pierwszy raz. Nic w tym dziwnego – w Polsce to rozwiązanie dopiero od niedawna zyskuje popularność. Być może minąłeś budynki, które mógłbyś określić mianem pasywnych, jednak nie miałeś o tym pojęcia. Spójrzmy zatem, czym się one charakteryzują.

Budowa domu pasywnego zakłada powstanie budynku, w którym zastosowane zostaną proekologiczne rozwiązania. Być może pomyślałeś teraz o domach energooszczędnych, o których mówi się już od dawna, jednak musisz wiedzieć, że pomiędzy nimi a domami pasywnymi nie można postawić znaku równości. Dlaczego? Powiedzieć o budynkach pasywnych, że są energooszczędne, to za mało. Limit ich rocznego zużycia energii określa Rozporządzenie Rady Ministra Infrastruktury i Budownictwa. To jedyne 15 kWh. W budownictwie energooszczędnym dopuszczalna wartość wynosi 40 kWh. Jak widać, różnica jest spora.

W dużym skrócie, budowa domu pasywnego maksymalizuje wszystkie rozwiązania, wprowadzane wcześniej w budynkach energooszczędnych. Konieczny jest zatem wysoki poziom szczelności i jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, który jest jednocześnie gwarancją solidnie wykonanej termoizolacji.

Jak się zapewne domyślasz, te rozwiązania wpływają korzystnie na środowisko naturalne. Im mniej energii zużywasz, tym lepiej. W domach pasywnych używa się praktycznie wyłącznie naturalnych zasobów energii. Dlatego ich elementami charakterystycznymi są między innymi pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Aby poznać ich pełną specyfikację, zajrzyj na stronę budownictwo-polskie.pl. Eksperci odpowiedzialni za artykuły, które tam znajdziesz, przeprowadzą cię przez cały proces budowy domu pasywnego.

Budowa domu pasywnego – koszt

Nic dziwnego, że budowa domu pasywnego to droga inwestycja. Aby budynek mógł powstać, należy spełnić wiele kryteriów, znaleźć najlepszych architektów i projektantów, a także poświęcić wiele czasu na wybór miejsca, które nada się na jego budowę. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na poniesienie tych kosztów, będziemy zadowoleni, tak jak inni mieszkańcy domów pasywnych. Przysłużymy się także środowisku naturalnemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *