Fotowoltaika dla domu – Najpopularniejsze mity

Fotowoltaika dla domu – Najpopularniejsze mity

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce z roku na rok zyskują na popularności. Mimo że fotowoltaika dla domu może przynieść jego mieszkańcom duże korzyści, to wiele osób dalej sceptycznie podchodzi do tej inwestycji. Jest to spowodowane tym, że wokół tego tematu narosło wiele nieprawdziwych informacji, które są rozpowszechniane przez niezaznajomione z tym tematem osoby. W tym wpisie postaramy się zmierzyć i obalić najpopularniejsze mity dotyczące fotowoltaiki.

Mit 1:Aby zainstalować fotowoltaikę na swoim dachu potrzebuję pozwolenia na budowę

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na własnej posesji wcale nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli chcesz zainwestować w mikroelektrownię, której moc nie przekracza 50 kW, to nie musisz tego nigdzie zgłaszać i starać się pozwolenia. Przeciętna rodzina składająca się z 4 osób potrzebuje rocznie ok. 30-40 kW energii elektrycznej dlatego mikroelektrownia w zupełności wystarczy.

Po zainstalowaniu fotowoltaiki musisz tylko wysłać odpowiednie pismo do dostawcy energii i poczekać na wymianę licznika. Pozwolenie na budowę może być potrzebne jedynie w przypadku gdy konieczna jest duża ingerencja w konstrukcję dachu i jej przerobienie. Pozwolenie nie dotyczy wtedy instalacji fotowoltaicznej a dokonywania zmian w wyglądzie i konstrukcji dachu.

Mit 2: Fotowoltaika dla domu jest zbyt droga i dostępna tylko dla bogatych ludzi

W Polsce silnie zakorzeniło się przekonanie, że fotowoltaika dla domu to rozwiązanie tylko dla bogatych ludzi, ponieważ jest zbyt droga. Prawda jest natomiast taka, że w instalację fotowoltaiczną mogą także inwestować osoby, które zarabiają przeciętnie. Pamiętaj o tym, że panele słoneczne to rozwiązanie, które w Polsce stale się rozwija i jego cena cały czas spada. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalacje fotowoltaiki dla domu lub skorzystanie ze specjalnych programów, które jeszcze bardziej obniżają koszty inwestycji.

Fotowoltaika nie jest już produktem luksusowym, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Teraz jest ona dostępna dla wszystkich Polskich rodzin, które chcą oszczędzić na rachunkach za prąd a przy okazji zadbać o dobro środowiska.

Jeśli przyjrzysz się swoim rachunkom za prąd i obliczysz ile kosztują Cię one w ciągu roku, to z pewnością wyjdzie Ci spora suma. Teraz oblicz ile musisz zainwestować w fotowoltaikę korzystając z różnych zniżek, programów i dofinansowań. Z pewnością wyjdzie Ci większa kwota niż roczny rachunek za energię elektryczną. Pamiętaj jednak, że inwestycja w fotowoltaike po paru latach Ci się zwróci i nie będziesz już ponosić praktycznie żadnych kosztów. Z kolei za energię elektryczną od dostawcy będziesz musiał płacić cały czas i nie wiadomo czy za jakiś czas nie podrożeje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *