Jak założyć i zaprojektować ogród?

Jak założyć i zaprojektować ogród?

Zakładanie i projektowanie ogrodu to czasochłonny, jednak warty zachodu proces. Przebywanie w naturze jest wyjątkowo relaksujące. Piękny i funkcjonalny ogród pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i właśnie pożyteczną. W ogrodzie możemy założyć warzywnik, który dostarczy nam świeżych i smacznych warzyw, jest to przestrzeń do odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi i bardzo często wizytówka domu. Jak założyć i zaprojektować ogród?

Zakładanie ogrodu: wskazówki dla początkujących

Zakładanie ogrodu należy zacząć od projektu. Sadzenie roślin, bez wcześniejszego rozplanowania przestrzeni spowoduje, że w ogrodzie nastanie chaos. Nie tylko wizualny, ale także gatunkowy. Rośliny najlepiej kategoryzować pod względem ich upodobania. Te, które wymagają więcej słońca posadzimy w innym miejscu, niż te, które preferują cień. Tutaj zastanów się, które rośliny lubisz najbardziej ile czasu chcesz poświęcić na ich pielęgnację. Jeśli nie jesteś fanem pracy w ogrodzie, dobrym rozwiązaniem może okazać się duży trawnik oraz rośliny, które nie wymagają za wiele opieki. Natomiast jeżeli masz dużo chęci i czasu, to możesz postawić na bardziej wymagające rośliny, kwietne rabaty, a nawet ogródek warzywny. Pamiętaj, że podstawą dobrej kompozycji ogrodu jest jego funkcjonalność. Jeśli projektowanie ogrodu cię przerasta, lub po prostu czujesz, że potrzebujesz pomocy, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy projektantów. Specjaliści z Zielonej Oazy, projektowanie ogrodów w Grudziądzu pomogą ci zaplanować przestrzeń i wybrać rośliny. Z pomocą architektów przestrzeni zielonej zyskasz piękny i funkcjonalny ogród, dopasowany do twoich potrzeb. 

Zakładanie ogrodu: prace ziemne

Z gotowym projektem można zabrać się za prace ziemne. W pierwszej kolejności należy oczyścić ogród z pozostałości po zeszłym sezonie oraz zimie. Na tym etapie grabimy stare liście, przycinamy zeschłe gałęzie, warto też wypielić wschodzące chwasty. Jeśli planujemy zakładanie trawnika od podstaw, to przekopujemy też ziemię szpadlem lub glebogryzarką. Następnie użyźniamy ziemię dodając do niej naturalne nawozy. Wszelkie instalacje elektryczne oraz systemy nawadniania montujemy przed sadzeniem i wyśmiewaniem roślin. Kolejnym etapem jest wybór nawierzchni. W momencie projektowania ogrodu należy wybrać miejsce na trawnik, rabaty kwiatowe, drzewa oraz ścieżki. Te ostatnie można wykonać z nawierzchni miękkich lub utwardzanych. Nawierzchnie nieutwardzone stosuje się jako dróżki między rabatami, natomiast nawierzchnię utwardzona jako ścieżki główne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *