Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Rynek nieruchomości obfituje w różnego rodzaju oferty mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Z jednej strony daje to duże możliwości wyboru, z drugiej zaś powoduje, że trudno zdecydować się na konkretne mieszkanie. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Mieszkanie z perspektywą na przyszłość

Zakup mieszkania to bardzo często decyzja na całe życie albo przynajmniej na sporą jego część. Powinna być zatem przemyślana, a także podjęta w ujęciu perspektywicznym. Co to właściwie oznacza? Otóż jako przykład weźmy młodą, bezdzietną parę. Bardzo często decyduje się ona kupić mieszkanie dwupokojowe, które idealnie spełnia bieżące oczekiwania i potrzeby. Niemniej jednak młodym osobom zdarza się nie brać pod uwagę tego, że w przyszłości na świat mogą przyjść dzieci, a wtedy dwa pokoje okażą się być niewystarczające dla całej rodziny. Mieszkanie możemy oczywiście sprzedać i zamienić na większe, lecz wiąże się to z wieloma formalnościami, a co więcej jest bardzo pracochłonne i czasochłonne. Innym przykładem mogą być osoby w wieku średnim, których dzieci są już niemalże dorosłe. Kupowanie dużego, przestronnego mieszkania w ich przypadku nie zawsze ma sens, bowiem dzieci w najbliższej przyszłości opuszczą rodzinne gniazdo, rodzice natomiast pozostaną z wieloma, niezagospodarowanymi metrami kwadratowymi powierzchni. Ten aspekt warto wziąć pod uwagę także przy zakupie domu. Jeszcze do niedawna kupowano domy, które w przyszłości można by w jakiś sposób podzielić, aby wprowadziło się tam dziecko wraz ze swoją rodziną. Dziś jednak młodzi ludzie wolą kupić swoje mieszkanie lub dom, zamiast pozostawać w niemal wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami. Dlatego też, kupując mieszkanie, warto patrzeć nie tylko na to, co dzieje się tu i teraz. Dobrze jest myśleć perspektywicznie, aby za kilka lat nie okazało się, że dokonaliśmy niewłaściwego wyboru.

Metraż i rozplanowanie pomieszczeń

Na początku warto zastanowić się, jakiej – mniej więcej – wielkości mieszkanie będzie dla nas odpowiednie. Minęły już czasy, w których liczyła się jak największa liczba metrów kwadratowych do zagospodarowania. Dziś coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że duże powierzchnie mogą być problematyczne w utrzymaniu, dlatego decydujemy się na mniejsze mieszkania. Problemem jest również cena – im więcej metrów kwadratowych posiada nieruchomość, tym będzie ona droższa. Zastanówmy się więc, jaka powierzchnia będzie dla nas zadowalająca oraz w jaki sposób rozplanować pomieszczenia. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego zwykle nie mamy z tym problemów, ponieważ możemy dowolnie dysponować przestrzenią, a więc postawić ścianki działowe w wybranych przez nas miejscach. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkań z rynku wtórnego – w nich bowiem pewnych elementów nie może się pozbyć, nie możemy ich też przesunąć, gdyż mogłoby to zachwiać konstrukcją całego budynku. Warto zastanowić się, jak duże powinny być poszczególne pomieszczenia. Jeśli na co dzień nie gotujemy, a pieczenie nie jest naszą pasją, to duża kuchnia z pewnością nie będzie nam potrzebna. Jeżeli zaś marzy nam się duża wanna z hydromasażem, to będziemy musieli wygospodarować nieco więcej miejsca na łazienkę. Zastanówmy się też, jak często będą odwiedzać nas goście i przy okazji jak często zostaną u nas na noc. Jeśli planujemy co tydzień nocować gości, to dobrze było zadbać o osobny pokój dla nich.

Lokalizacja

W kontekście zakupu mieszkania niezwykle ważna jest też jego lokalizacja. W dużej mierze zależy ona od naszych potrzeb, ale też preferencji. Jeśli chcielibyśmy rozkoszować się błogą ciszą i spokojem, to wybierzmy mieszkanie poza miastem, w otoczeniu natury. Miejmy jednak na uwadze plany zagospodarowania przestrzennego. Tam, gdzie dziś rozpościerają się pola, za kilka lat może stanąć kolejne, duże osiedle mieszkalne. Wtedy też będziemy mogli zapomnieć o ciszy i spokoju – tam, gdzie toczy się życie, od razu pojawiają się też sklepy, restauracje, punkty rozrywki. Pewną alternatywą może być zakup domku na wsi, jednak wtedy musimy liczyć się z dosyć wysokimi kosztami oraz długimi dojazdami do miejsca pracy. Jeżeli zaś nie męczy nas miejski zgiełk, a wręcz przeciwnie – lubimy być tam, gdzie coś się dzieje, to wybierzmy mieszkanie położone bliżej centrum. Stamtąd o wiele łatwiej będzie nam się dostać do kina, restauracji czy klubu. Weźmy również pod uwagę, czy w okolicy naszego mieszkania znajdują się szkoły, przedszkola, żłobki, tereny zielone. Jest to ważne w szczególności w przypadku rodzin z dziećmi bądź par, które w przyszłości zamierzają mieć dzieci. Warto również sprawdzić, jak skomunikowana jest dzielnica, w której chcemy mieszkać. Powinni to zrobić nawet właściciele samochodów, którzy na co dzień nie korzystają z transportu miejskiego. Otóż każdemu może przytrafić się awaria czy stłuczka, która sprawi, że przez jakiś czas nie będziemy mogli korzystać z pojazdu. Dobrze, jeśli będziemy wtedy mogli skorzystać z komunikacji miejskiej. Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, kto będzie mieszkał w naszym sąsiedztwie. Dotyczy to w szczególności bloków już zamieszkałych.

Stan techniczny

Przed zakupem mieszkania należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Mowa tutaj przede wszystkim o mieszkaniach z rynku wtórnego, które były już wcześniej użytkowane. Poprzednich właścicieli możemy poprosić o przedstawienie dokumentacji technicznej – z zasady nie powinni nam oni odmówić. Warto pamiętać, że już sama odmowa okazania dokumentów może dać wiele do myślenia. Dlaczego kwestia stanu technicznego jest tak istotna? Otóż dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy z nich jest oczywisty, a dotyczy kosztów, które będzie trzeba ponieść, aby doprowadzić mieszkanie do stanu używalności. Pamiętajmy, że stara instalacja wodna czy gazowa może stanowić niebezpieczeństwo, zatem należy ją wymienić jeszcze zanim się wprowadzimy. Samo przeprowadzenie remontu pociąga za sobą spore koszty, które, niestety, będziemy musieli ponieść we własnym zakresie. Drugim powodem jest fakt, iż właściciele mieszkań bardzo często starają się umiejętnie przykryć drobne wady nieruchomości. Odmalowują ściany, wstawiają nowoczesne meble, wymieniają podłogi. Wszystko po to, aby mieszkanie wyglądało jak nowe i aby odwiedzający je pomyślał, że jego stan jest wręcz idealny. Chodzi więc o to, aby zmylić potencjalnego kupca. Jeśli zobaczy on pięknie wyglądające mieszkanie, to być może nie będzie chciał oglądać dokumentacji technicznej. Ostatecznie skoro na zewnątrz wygląda dobrze, to czemu miałoby źle wyglądać w środku? Tymczasem okazuje się, że właśnie w środku najczęściej występują różnego rodzaju usterki, które wymagają pilnej naprawy. Na warto dać się zmylić, gdyż w przeciwnym razie sami będziemy musieli ponieść koszty remontu. Jeśli zauważymy, że stan techniczny nieruchomości pozostawia wiele do życzenia, mamy dwa rozwiązania. Albo nie kupujemy jej, albo negocjujemy cenę. Ostatecznie w mieszkanie trzeba będzie włożyć jeszcze wiele pieniędzy.

Cena podobnych nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że ceny na rynku nieruchomości są dziś niebotycznie wysokie. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko rynku pierwotnego, ale i wtórnego. Warto więc, decydując się na zakup nieruchomości, porównać ceny podobnych mieszkań. Może bowiem okazać się, że w podobnej lokalizacji znajdziemy o wiele tańsze mieszkanie. Nie dajmy się jednak skusić na zbyt niskie, znacznie odbiegające od rynkowych, ceny. Zwykle biorą się one z faktu, iż stan techniczny mieszkania nie jest najlepszy. Rzadko kiedy są efektem tego, że właściciel chce po prostu szybko sprzedać mieszkanie, gdyż potrzebuje środków finansowych. Z drugiej jednak strony zastanówmy się, czy nie lepiej przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na przykład na mieszkanie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania? Zwykle podjęcie decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości to sztuka kompromisów, a więc rezygnacja z pewnych potrzeb na rzecz innych. Tymczasem może okazać się, że za niewiele więcej możemy kupić mieszkanie, które w stu procentach będzie odpowiadać naszym preferencjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *